До 300 евра за лажни тестови за корона

Бројот на нови случаи на Ковид-19 расте деновиве, па дури и кога ситуацијата беше „помирна“, цветаше „бизнисот“ со продажба на лажни тестови за Ковид-19,...

Евро-азиската економска унија формира заеднички пазар на нафта и гас

Евроазиската економска унија започна да формира заеднички пазар за гас, нафта и нафтени деривати. „Земјите-членки го одобрија концептот за создавање на заеднички финансиски пазар на...

Речиси девет милиони Американци ја примија првата доза вакцина против коронавирус

Речиси девет милиони Американци ја примија првата доза на вакцина против коронавирус, а сојузните држави ги засилуваат напорите за забрзување на темпото на вакцинација...

Куба ја прекина употребата на американскиот долар

Централната банка на Куба ги суспендира депозитите на американскиот долар на национално ниво. Република Куба ја прекинува употребата на американски долари поради ограничувањата предизвикани...

Заев, Димитров и Османи утре на средби во Софија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата, Никола Димитров и од министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе остварат работна посета...

Шпанија планира фабриката на Нисан да ја пренамени за производство на батерии за електрични...

Шпанија размислува фабриката на јапонскиот производител на автомобили Нисан, што требаше да биде затворена во декември, да ја пренамени за производство на батерии за...

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

На релацијата Скопје-Киев од 6 декември (недела) се воведува редовна авиолинија. Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Северна Македонија, ќе ги...

После години тишина, експлодира израелско-палестинскиот конфликт.

Дваесет и седум дена пред истрелувањето на првата ракета од Газа оваа недела, еден тим израелски полицајци влезе во џамијата Ал-Акса во Ерусалим, ги...

САД не сакаат да се караат со Германија за „Северен поток 2“

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да ги укине санкциите против „Северен поток 2 АГ“, кој ја надгледува изградбата на рускиот гасовод „Северен...

ЕБРД: Јавниот долг во Црна Гора може да пораснe и до 90 проценти од...

Јавниот долг во Црна Гора може значително да порасне од минатогодишните 80 проценти на 90 проценти од бруто домашниот производ (БДП), изјави шефот на...

НАЈНОВИ

ЕВН Хоум го распиша тендерот за набавка на струја за домаќинствата, наскоро ќе се...

Аукцијата  е закажана за четврток кога и ќе се знае каква цена ќе треба да плати ЕВН хоум за струјата која ќе им ја...

ЌЕ СЕ ПРЕМИСЛИ ЛИ ВЛАДАТА ЗА ЕКОЛОШКАТА ТАКСА ИЛИ СЕПАК НЕ: Одлука денес

Владата денеска ќе одлучува по прашањето кое ја зовре јавноста но и бизнис заедницата крена прашина. Воведувањето на еколошка такса за горивата ќе биде...

Во Пекинг има повеќе милјардери отколку во Њујорк

Њујорк ја загуби титулата светски главен град на милијардери за прв пат по седум години. Пекинг го надмина во 2020 година и доби 33...

Почна министерскиот Совет на ЕУ на кој се одлучува за преговорите со С. Македонија

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ пристигнаа во Луксембург утрово за Советот за општи работи на кој сите очекуваат одлука за...