epa06170179 A worker counts Euro banknotes at a money exchange company in Peshawar, Pakistan, 29 August 2017. The Euro jumped against the US dollar on 29 August recording $ 1.2 for the first time in 18 months. EPA-EFE/ARSHAD ARBAB

Европската комисија планира да воведе горна граница за плаќање во готовина.

Во борбата против перењето пари, Комисијата размислува за забрана за плаќање во готово за износ од над 10 000 евра, соопшти комесарката за финансии Мејрид Мекгинис во изјава за германски „Зидојче Цајтунг“.

ПРЕТХОДНА ВЕСТГоривата од денес ги плаќаме по овие цени
СЛЕДНА ВЕСТГрадинарите од струмичко реагираат: Доматите, краставиците, пиперките, се откупуваат по неисплатливи цени за производителите