Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија – од првото АЛО до најновите...

Кога на 14 октомври 1996 година, во Македонија беше воведена 2G технологијата и првата мобилна мрежа во земјата, таа имаше капацитет да опслужи 25.000...

ВОЗАЧИ ВНИМАТЕЛНО: Ваква е состојбата на патиштата, а еве каде може да има одрони

Доколку поради обврски имате потреба од патување денеска , имајте на ум дека коловозите се влажни и треба да возите повнимателно. Засега, сообракајот се одвива...

Министерството за здравство ветува 40.000 вакцини против сезонскиот грип

Вакцинацијата против сезонскиот грип доцни, но од Министерството за здравство велат дека веќе биле нарачани 40.000 четиривалентни вакцини, а кога овие вакцини ќе бидат...

Нов круг консултации со Софија до крајот на октомври, Скопје се надева на решение...

Република Бугарија и Република Северна Македонија до крајот на октомври ќе одржат нов круг на консултации во обид за надминување на спорот и деблокада...

Велика Британија ја стави Северна Македонија на зелена листа држави на кои им се...

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска со нови протоколи за Ковид-19 со кои Република Македонија преминува во зелената листа на држави и територии...

Од денеска повисоки цени на горивата

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемија 2,00 ден./литар, а малопродажните цени на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло...

Цените на храната ќе растат и до 50 отсто, бизнисот бара поддршка од државата...

Драстично поскапување на храната, во некои сектори и 40- 50 отсто, најавуваат преработувачите. Тие бараат итна средба со вицепремиерот Фатмир Битиќи за изнаоѓање соодветни...

НА ПОЛНОЌ СТАПИЈА НА СИЛА НОВИТЕ ЦЕНИ: Еве за колку ќе точиме горива следните...

Нов скок бележат цените на нафтените деривати. Поскапуваат и бензините но и дизелот. До следниот понеделник, бензините ќе се плаќаат поскапо за денар и половина...

ПОМАЛКУ РАБОТА ВО ПЕТОК, ЗНАЧИ ЛИ И ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ: Како ќе им...

Ќе се намали рабаотното време, но официјална плата на административците и за тие работни часови ќе остане иста. Новиот предлог Закон за административни службеници,...

ЕКОНОМИЈАТА СЕ ДВИЖИ ВО ДОБАР ПРАВЕЦ: До крајот на годината минималната плата да изнесува...

Никогаш ама никогаш порано не се инвестирало толку во општините и тоа со рамномерна грижа за сите општини и за секој регион. За само...

НАЈНОВИ

Недостигот на работници во Британија сериозен проблем

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка...

„Амазон“ се соочува со антимонополска истрага

Членови на Конгресот на САД, ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда, или лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Силен земјотрес во Медитеранот, во близина на островот Крит

Силен земјотрес утрово во 7:32 часот, го стресе јужниот дел на Грција. Земјотресот бил со интензитет од 5,9 степени според Рихтер, и се случил...

Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија – од првото АЛО до најновите...

Кога на 14 октомври 1996 година, во Македонија беше воведена 2G технологијата и првата мобилна мрежа во земјата, таа имаше капацитет да опслужи 25.000...