ЌЕ РАСТАТ ЦЕНИТЕ НА МАСЛОТО И ЛЕБОТ: Дали граѓаните имаат „кондиција“ за нови поскапувања?

Ќе скокнат цените на лебот и маслото за јадење. Граѓаните ќе се соочат со нови поскапувања. Сега има драстично зголемување на цените на пченицата на...

Норвежани ќе регрутираат македонски работници: Се бараат механичари, автолакери и автолимари

Компанијата „Ворк саплај“ на 15 септември во Скопје директно ќе регрутира македонски работници за норвешката автомобилска индустрија. Според објавата на Фејсбук, се бараат механичари,...

Од следната година К-15 и за полицијата, војската, наставниците, лекарите…?

Отворена е можност од следната година К-15 да добиваат сите вработени во јавниот сектор. Од Сојузот на синдикатите на Македонија информираат дека до Владата...

Цените на становите зголемени за 4%, нема најава за поевтинување и покрај над 5.000...

За 4% пораснале цените на становите на годишно ниво, покажуваат податоците на Народната банка, а бројот на одобренија за нови згради пораснал за 35%....

РКЕ одзеде лиценци за вршење дејност на три компании за трговија со нафта и...

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија (РКЕ) донесе одлуки со кои им ги одзема лиценците за вршење на енергетска дејност...

Крива Паланка – уште една општина со паметно улично осветлување

Македонски Телеком го спроведе проектот што ќе овозможи 80% заштеда и заштита на животната средина Уште една општина во Македонија ја започна трансформацијата во паметен...

ОД ДЕНЕС СЕ ТОЧИ ПОСКАП БЕНЗИН: Ова се цените

За 1 денар поскапеа цените на бензините по последната одлука на РКЕ. Тоа значи дека од денес на бензинските станици ширум државата ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари, со ученик во семејството...

Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница...

Зголемени трошоците на живот и цените на мало

Трошоците на животот во август годинава се за 0,6 отсто повисоки во однос на јули 2021, а цените на мало пораснале за 0,4 проценти....

Европската Унија со помош за најпогодените семејства од пожарите во Северна Македонија

Како одговор на пожарите што избувнаа во Северна Македонија кон крајот на јули, Европската Унија обезбедува 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне...

НАЈНОВИ

Лажна објава на Walmart влијаеше на голем раст на Litecoin

Една лажна објава драстично го потресе пазарот на криптовалути. Имено, на Интернет се појави лажно соопштение за печатот од Волмарт, во кое тие изјавија...

Алармантен скок на цената на струјата, ако не се најдат пари зимава можни се...

Цената на струјата на светските берзи расте и ќе продлжи да расте, вели експертот по енергетика Константин Димитрво. Според него побарувачката на струја во...

Експозитурата на УНИБанка во Охрид отсега на нова локација со нов и модерен изглед

УНИБанка ги известува своите клиенти дека експозитура Охрид е преселена на нова локација во помодерни простории со цел подобрување на корисничкото искуство.  Новата локација експозитурата...

„Тесла“ отвора продажен салон во Хрватска

„Тесла“ го отвора својот прв продажен салон во Загреб. Откако „Тесла Моторс“ ја отвори својата прва поп-ап продавница, односно изложбен салон во ноември минатата...