Почна примената на брзите тестови за Ковид-19

Почна примената на брзите тестови за Ковид-19, потврди за МИА д-р Виктор Исијановски, директор на Здравствен дом Скопје и член на Комисијата за заразни...

Денеска состанок на Комисијата за заразни болести- ќе се одлучува дали ќе се воведе...

За денес е предвиден состанок на Комсијата за заразни болести каде се очекува да се анализира епидемиолошката слика и да се одлучи дали во...

Битиќи: Еколошката такса се носи по скратена постапка поради Парискиот договор

Фатмир Битиќи, вицепремиерот за економски прашања, во емисијата „25 минути“ на ТВ 24 вели дека предлог-законот со кој ќе се воведе еколошка такса на...

САД ни донираат АБХО опрема за деконтаминација

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и американската амбасадорка Кејт Мари Брнз денеска во касарната Чојлија кај Петровец ќе присуствуваат на примопредавањето на АБХО опрема...

Скопје Сити Мол стартува со Black Friday Week

Black Friday во Skopje City Mall не е само еден ден. Ниту два, ниту три, туку цели 7 дена. Дали сте подготвени еден супер шопинг настан?...

Итно да се преиспита одлуката да не се продолжат роковите за поднесување завршни сметки

Комората на сметководители неделава доби известување дека и покрај тоа што сметководителите се загрозени од пандемијата и не можат да ги достигнат роковите, Министерството...

Нема нови мерки против ширењето на делта сојот, ниту тестови на граничните премини

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска решиле да не бараат воведување на рестриктивни мерки како превенција на ширењето на делта сојот на коронавирусот....

Доставени 528 амандмани за Буџетот за 2021 година

Пратеничките групи доставиле 528 амандмани за Буџетот за 2021 година, за што комисиската расправа започнува утре и ќе трае во следните десет дена. Најголем дел...

Во Врање досега вакцинирани 4.502 Македонци

Масовната вакцинација на македонските државјани продолжи и викендов во Србија, каде нашите државјани бесплатно се вакцинираат без пријавување само со потребните лични документи, јави...

Намалување од 48,3% на нови случаи и намалување од 38,1% на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 10 до 16 мај 2021, тестирани се вкупно 16.773 материјали во лабораториите во...

НАЈНОВИ

Недостигот на работници во Британија сериозен проблем

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка...

„Амазон“ се соочува со антимонополска истрага

Членови на Конгресот на САД, ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда, или лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Силен земјотрес во Медитеранот, во близина на островот Крит

Силен земјотрес утрово во 7:32 часот, го стресе јужниот дел на Грција. Земјотресот бил со интензитет од 5,9 степени според Рихтер, и се случил...

Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија – од првото АЛО до најновите...

Кога на 14 октомври 1996 година, во Македонија беше воведена 2G технологијата и првата мобилна мрежа во земјата, таа имаше капацитет да опслужи 25.000...