Нема нови мерки против ширењето на делта сојот, ниту тестови на граничните премини

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска решиле да не бараат воведување на рестриктивни мерки како превенција на ширењето на делта сојот на коронавирусот....

Правда за штедачи: Рецикл-еко-трејд должи 620.000 евра, а сега е пред бришење во Централниот...

Времето покажува дека фирмите должници го спроведуваат планот што им бил зацртан во времето кога ги договориле и добиле парите во вид на кредити...

Граѓаните се радуваат на доаѓањето на ,,Лидл”, сопствениците на локални маркети стравуваат!

Германскиот интернационален синџир на маркети ,,Лидл” ќе инвестира 300 милиони евра во Македонија, и планирано е да отвори маркети во осум градови во земјава....

Непроменети цените на угостителските услуги во јуни во однос на мај

Цените на угостителските услуги во јуни во однос на мај годинава останале на исто ниво. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во...

Со соодветни мерки за заштита може да се зачува колективното здравје и да се...

Туристичко угостителска комора на Македонија ставајќи акцент за заштита на здравјето како приоритет, од почетокот на здравствено-економската криза активно дава придонес со доставување на...

Еколошката такса ќе ја подгрее инфлацијата – алармираат експертите и бизнисот

Цените на основните прехрамбени продукти уште ќе растат, а џебот на граѓаните ќе биде се попразен – алармираат експертите и бизнисот откако владата обелодени...

Над 500 илјади вакцини ќе пристигнат месецов

Колективен имунитет до крајот на летото, очекува министерот за здравство Венко Филипче. Тој, како што изјави во вчерашното интервју на Радио Слободна Европа, очекува...

ПРАЗНИ СТАНОВИ ЗЈААТ: Ќе паднат ли цените во Скопје?

Прашање на време е кога становите во метрополата ќе почнат да одат надолу. Причина за тоа ќе бидат празните станови кои зјаат во новоизградените...

Влада: Објавен нов повик од ИПАРД II, на располагање 9,6 милиони евра

Објавен нов повик од ИПАРД II, на располагање 9,6 милиони евра за проекти преку мерка 7 . Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа,...

Поголем дел од Скопје и скопско утре без струја

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 15.07.2021 година (четврток), без електрична енергија ќе останат следните корисници: -во време од 08,40 – 12,00...

НАЈНОВИ

Недостигот на работници во Британија сериозен проблем

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка...

„Амазон“ се соочува со антимонополска истрага

Членови на Конгресот на САД, ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда, или лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Силен земјотрес во Медитеранот, во близина на островот Крит

Силен земјотрес утрово во 7:32 часот, го стресе јужниот дел на Грција. Земјотресот бил со интензитет од 5,9 степени според Рихтер, и се случил...

Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија – од првото АЛО до најновите...

Кога на 14 октомври 1996 година, во Македонија беше воведена 2G технологијата и првата мобилна мрежа во земјата, таа имаше капацитет да опслужи 25.000...