Ѓоковиќ го враќа ударот – ја тужи Австралија за шест милиони долари!

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, реши да го врати ударот за неодамнешното протерување од Австралија, па реши да ја тужи владата на оваа држава...

Panasonic воведува четиридневна работна недела

Panasonic воведува можност за четиридневна работна недела, со што се приклучува на зголемениот број јапонски компании кои го следат светскиот тренд за промовирање на...

За вработените во Apple „бустер“ дозата станува задолжителна

Американската компанија Apple од 15 февруари ќе бара од своите вработени кои работат во канцелариите и продавниците да подлежат на засилена вакцина против коронавирус....

Косово ги регистрира првите случаи на Омикрон варијантата

Косовскиот институт за јавно здравје синоќа потврди дека во Косово е регистрирана новата варијанта на коронавирусот Омикрон, во вкупно девет случаи досега, јави Бета. Во...

Германски министер предупреди: Северен тек 2 е геополитичка грешка

Германскиот министер за стопанство Роберт Хабек изјави дека проектот на гасоводот Северен тек 2 е грешка во геополитичка смисла и предупреди дека, во случај...

Турската лира со нов рекорден пад

Националната валута на Турција достигна уште едно рекордно ниско ниво, поевтинувајќи во однос на доларот до 17,04 лири. Ова го покажуваат податоците од онлајн...

Во Тирана состанок на иницијативата Отворен Балкан

Денеска и утре во Тирана ќе се одржи средба на иницијативата Отворен Балкан, на која е најавено учество на македонскиот премиер Зоран Заев, српскиот...

Бугарскиот парламент гласаше за замрзнување на цените на струјата за домаќинствата

Бугарските пратеници во средата гласаа за заштита на домаќинствата од зголемените трошоци за енергија со замрзнување на нивните цени на струјата и парното на...

Пад на производството на Тојота, на Нисан и на Хонда

Тојота произвела една четвртина помалку автомобили во октомври во споредба со истиот месец лани поради недостиг на полупроводници и други компомненти. Според соопштение на...

Бустер доза за омикрон? Модерна: „Не сакаме да направиме грешка“

Модерна тестираше бустер дози за одредени соеви на коронавирусот во текот на летото и веќе работи на една таква доза за сојот омикрон, изјави...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...