Дали Америка доби нова валута?

Дигиталниот долар може да биде добро решение за Американците кои немаат пристап до банкарски сметки или системи за полесно плаќање, рече Џенет Јелен, американскиот...

Шпанија планира фабриката на Нисан да ја пренамени за производство на батерии за електрични...

Шпанија размислува фабриката на јапонскиот производител на автомобили Нисан, што требаше да биде затворена во декември, да ја пренамени за производство на батерии за...

Безос се фати во костец со најбогатиот човек во Индија на новиот бизнис-фронт

Поранешниот извршен директор на „Амазон“, Џеф Безос, влезе во судски спор со најбогатиот човек во Индија, Мукеш Амбани, кој е извршен директор на „Рилајанс“....

Амазон и Алибаба се владетели на глобалната трговија преку Интернет

По избувнувањето на вирусот, е-трговијата цвета во последната година, додека навиките на потрошувачите, се свртија кон Интернет преку ноќ. Амазон и кинеската Алибаба пораснаа во...

Биткоинот скокна за 24 проценти за 24 часа

Новината кај инвеститорите во најпознатата и најважна криптовалута во светот беше предизвикана од веста дека компанијата „Тесла” купила биткоини во вредност од 1,5 милијарди...

Чешка и Словачка ја критикуваат ЕУ поради односот кон С. Македонија

Северна Македонија веќе 15 години е жртва на двосмисленоста во ЕУ, пишуваат во заеднички став чешкиот и словачкиот министер за надворешни работи. Велат дека...

Осуден „крадец“ на биткоини не ја дава лозинката, чува 50 милиони евра

Германските обвинители заплениле биткоини вредни повеќе од 50 милиони евра од еден измамник, но тие не можат да ги „отклучат“ парите, бидејќи тој не...

Цените на нафтата на највисоките нивоа за една година

Цените на нафтата на светските берзи минатата недела скокнаа за над шест проценти и достигнаа највисоки нивоа во една година, благодарение на дисциплината ОПЕК...

Кина има 989 милиони активни корисници на интернет – Индија 639 милиони

На крајот на 2020 година, Кина имала 989 милиони активни корисници на Интернет, според државната агенција Cina Internet Network Information Center (CNNIC) Тоа е 85,4...

Пад на приходите на нафтените компании

Англиско-холандскиот гигант „Ројал Дач Шел“ соопшти дека во 2020 година заработката изнесувала 4,85 милијарди долари, што е пад од 71 отсто во однос на...

НАЈНОВИ

Дали Америка доби нова валута?

Дигиталниот долар може да биде добро решение за Американците кои немаат пристап до банкарски сметки или системи за полесно плаќање, рече Џенет Јелен, американскиот...

Дури 65% од Европејците планираат да патуваат во 2021 година

Според истражувањето што го спроведе EasyJet, дури 65% од Европејците планираат да резервираат патувања оваа година, и покрај пандемијата и неизвесностите во врска со...

Критиките на Бил Гејтс ја уриваат вредноста на биткоинот

Бил Гејтс не е голем фан на криптовалутата биткоин за разлика од Илон Маск кој неодамна стана силен поддржувач и инвеститор. Според третиот најбогат човек...

Денеска пристига втората пратка вакцини од Србија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од министерот за здравство на Република Србија, Златибор...