ЈАПОНИЈА ГИ ЗАТВОРА ГРАНИЦИТЕ ЗА СИТЕ СТРАНЦИ ПОРАДИ СОЈОТ ОМИКРОН

Јапонија објави дека ќе забрани влез за сите странци во земјата поради појавата на омикрон сојот на коронавирусот, следејќи го примерот на Израел, кој...

„Биткоин град“ е новата светска атракција

Владата на Ел Салвадор планира да изгради „Биткоин град“ во близина на вулкан, а проектот ќе го финансира со криптовалута објави претседателот на земјата,...

Чешка нема да го усвои еврото!

Идната влада на Чешка нема да го усвои еврото, објави националната новинска агенција ЦТК. Во информацијата се наведува дека тоа е ставот на коалицијата...

Црна Гора воведе прогресивeн данок за компаниите

Црногорската влада утврди измени на Законот за данок на добивка со кој се предлага премин од пропорционално во прогресивно оданочување, со што би се зголемиле...

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Јапонија во неделата не забележа ниту еден смртен случај од Ковид-19, првпат по повеќе од една година, јавуваат јапонските медиуми. Претходно, немаше ниту еден ден...

САД и ЕУ постигнаа договор за царините за челик и алуминиум

Соединетите држави и Европската унија постигнаа договор во долготрајниот спор околу специјалните американски царини за увоз на челик и алуминиум, изјавија највисоките американски трговски...

МАЈКРОСОФТ ГО НАДМИНА ЕПЛ: Највредната компанија во светот чии акции се тргуваат на берзата

Мајкрософт стана највредната компанија во светот чии акции се тргуваат на берзата, бидејќи извештајот за бизнисот на американскиот производител на iPhone не ги исполни...

Компанијата на Џеф Безос ќе гради вселенска станица „Орбитален гребен“

САД – Компанијата „Блу Ориџин“, сопственост на милијардерот Џеф Безос, соопшти дека планира да развие комерцијална вселенска станица што ја нарече „Орбитален гребен“, во која...

„Фејсбук документите“ – најголемата криза од основањето на компанијата?

Претходните години Фејсбук се соочуваше со „свиркачи“, нарушени односи со јавноста и конгресни истраги, но сега се соочува со комбинација од сите три фактори...

Франција ги замрзна цените на гасот до крајот на 2022 година

Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави премиерот Жан Катекс, појаснувајќи дека одлуката е донесена по наглото...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...