Претходните години Фејсбук се соочуваше со „свиркачи“, нарушени односи со јавноста и конгресни истраги, но сега се соочува со комбинација од сите три фактори одеднаш во најинтензивната и сеопфатна криза во 17-годишната историја на оваа компанија. според CNN.

Конзорциум од 17 американски медиумски организации почна да објавува серија стории наречени „Фејсбук документи“, кои се засноваат на стотици внатрешни документи испратени од правниот советник на „Свиркачот“, Френсис Хауген до Комисијата за хартии од вредност (КХВ) и Конгресот.

Истражувањето на Си-Ен-Ен вклучува приказни за тоа како координираните групи на Фејсбук поттикнале раздор и насилство, вклучително и немирите во Капитол на 6 јануари, кога приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп упаднаа во зградата на Конгресот.

Приказната вклучува и модераторски содржини во некои земји каде англискиот не е официјален јазик, а Си-Ен-Ен известува и за тоа како трговците со луѓе користеле социјална платформа за криумчарење луѓе.

Ова отвори засрамувачко прашање, забележува Си -Ен -Ен, и дали е Фејсбук способен да управува со потенцијалот за штета во реалниот свет од своите огромни платформи, или стана премногу голем за да пропадне?

Фејсбук постојано се обидуваше да го дискредитира Френсис Хауген, наведувајќи дека нејзиното сведочење и извештаите за документите погрешно ги прикажуваат потезите на компанијата.

„Во средиштето на овие приказни е лажна премиса. „Да, правиме бизнис и остваруваме профит, но идејата да го правиме тоа на сметка на безбедноста на луѓето или нивната благосостојба, погрешно одредува на што се засноваат нашите комерцијални интереси“, изјави портпаролот на Фејсбук за Си-Ен-Ен.

Извештајот објавен во „Волстрит журнал“ на 16 септември зборуваше за тоа како мексиканскиот нарко картел Халиско ја искористил платформата за објавување насилни содржини и регрутирање нови членови.

Седиштето на Фејсбук тогаш за „Волстрит Џурнал“ изјави дека инвестираат во вештачка интелигенција која ќе препознае таква содржина и ќе ги засили акциите против таквите групи.

И покрај текстот на „Вол стрит џурнал“, Си-Ен-Ен минатата недела на Инстаграм пронајде вознемирувачка содржина поврзана со оваа група, а меѓу содржините имало и фотографии од оружје, како и видео објави на луѓе на кои пукале или им биле отсечени главите.

Си-Ен-Ен го праша Фејсбук за овие објави, а портпаролот одговори дека голем број видеа се отстранети поради прекршување на политиката, а на некои објави е додадено предупредување.

Фејсбук, исто така, објави дека во 2016 година инвестирал 13 милијарди долари во подобрување на безбедноста на своите платформи, додаде портпаролот.

Приходите на Facebook за 2020 година беа повеќе од 85 милијарди долари, а профитот беше 29 милијарди. „Имаме 40.000 луѓе кои работат на безбедносни платформи, како и 15.000 луѓе кои прелистуваат содржини на повеќе од 70 јазици, на повеќе од 20 локации низ светот“, рече портпаролот

ПРЕТХОДНА ВЕСТАерозагадувањето во големите градови останува многу загрижувачко прашање, се констатира во Извештајот на ЕК
СЛЕДНА ВЕСТКомпанијата на Џеф Безос ќе гради вселенска станица „Орбитален гребен“