Физика во економија: Акција, реакција и популистички мерки за еднократна употреба

Изминативе денови медиумите се преплавени со наслови за замрзнување на цените на основните продукти, и секако, вечно актуелната тема, зголемување на минималната плата. На...

Нека биде светлина!

Месеци наназад, речиси единственото нешто што го окупира македонскиот етер е политиката. Локални избори, кампања, прв круг, втор круг, (не)дадени оставки, ново мнозинство, (не)стабилна...

Парите од задолжувањето да се насочат во реалниот сектор и кај граѓаните

Овој угостител банкротирал, онаа фабрика отпуштила 50% од вработените, соседот останал без работа, пријателот е на принуден одмор, трет работи со скратено работно време.......

Среќна Нова `49та!

Додека растеме сите имаме желби за тоа што сакаме да бидеме кога ќе пораснеме. Од супер херои, преку наследници на професиите на мама или...

Во светот на бајките

Како и обично во пресрет на избори, како полжави после дожд се појавуваат бројни "витези" кои колнејќи се во својата чест и достоинство ни...

Македонија не е сиромашна туку е украдена држава

Јавниот долг на Македонија е застрашувачки, а кризата иако навидум замира со стишување на пандемијата, неизвесноста се уште постои. Она на што мора да...

Кој ќе преживее, ќе раскажува

Со месеци наназад угостителите апелираат дека се на работ на егзистенцијата поради што се доведени во прашање голем број работните места и човечки судбини....

Ја матат водата за да изгледа длабока

Секојдневно сме преплавени со безброј мудрости од апологетите во нашето политичко опкружување и доколку ги гледаме само зборовите, а не и делата, звучат скоро...

И Годо ќе дојде пред помошта

Во една магична земја Македонија, преживуваат Владимир и Естрагон (реалниот сектор) кои го чекаат долго најавуваниот Годо (петтиот сет мерки) кој ветува спас на...

На економијата и е потребен респиратор, носењето маски не помага

Три месеци карантин и вонредна состојба во борба со корона вирусот ја покосија националната економија. За спас на претприемачите односно ублажување на ефектите од...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...