„Полео спорт“ наскоро со НОВА најголема фитнес продавница во Скопје сити мол

Во пресрет на претстојната летна сезона Полео спорт (Polleo Sport) наскоро ја отвора својата најголема продавница во Скопје сити мол. Ново место каде можат...

Приливите од печалбарите лани се намалиле за една четвртина

Дознаките од странство, кои, како што на прес конференција укажа гувернерката на Народната банка, Анита Ангелоска Бежоска, претставуваат значаен извор на девизни приливи во...

НАД 17 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ШЕСТИОТ ПАКЕТ МЕРКИ: Кои компании ќе добијат помош?

17, 8 милиони евра изнесува сумата која се издвои како помош за најпогодените сектори од корона кризата. Со седум мерки кои се содржани во пакетот...

Народна банка ја ревидираше стапката на инфлација од 1,5 на 2,2 проценти

Народна банка го објави кварталниот извештај со најновите макроекономски проекции. Она што најмногу ги загрижува граѓаните е стапката на инфлација предизвикана од се поголемото...

Усвоен најновиот Квартален извештај на Народната банка со најновите макроекономски проекции

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај во чии рамки се вклучени и најновите макроекономски...

НЛБ Банка по петти пат ја доби наградата за најдобра банка на EUROPE BANKING...

НЛБ Банка АД Скопје на годинешните Europe Banking Awards за 2020 година ја доби петтата награда по ред за Најдобра банка во земјата од...

Претседателката на Грузија Саломе Зурабишвили во официјална посета на С Македонија

Претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Нејзин домаќин е претседателот Стево Пендаровски, кој...

Дел од угостителските објекти нема да може да добијат помош од шестиот пакет мерки

Половина од угостителите нема да добијат државна помош бидејќи нивните бизниси не им се регистрирани соодветно. Од Независната угостителска комора велат дека Законот дозволува...

Payten го купува Grouper.mk

Полската компанија Payten е нов сопственик на најпопуларната македонска платформа за  е-трговија Grouper. Payten е дел од полскиот гигант Asseco кој од пред неколку...

Денеска состанок на Регулаторна, се подготвува нов ценовник за горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе биде во сила сѐ до следниот понеделник. Минатата недела...

НАЈНОВИ

НУК со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола...

Грција ја отвори границата, на „Богородица“ засега штама

По повеќе од една година граничниот премин „Евзони“ од денеска се отвора. Сите државјани на Македонија кои сакаат да влезат во Грција ќе треба...

Силна поддршка од Грција за старт на преговорите, Заев побара од Атина да помогне...

Северна Македонија не може и не смее да чека понатаму на европскиот пат и треба час поскоро да ги почне претпристапните преговори со ЕУ,...

МВР: Лажна вест е дека имало престрелка во Ченто

Министерството за внатрешни работи демантира дека синоќа имало престрелка во скопската населба Ченто како што објавија дел од медиумите. Во соопштението од МВР се...