Производствениот капацитет на Групацијата „Костал” во Охрид достигна илјада вработени

Германскиот концерн „Костал” за производство на делови и компоненти за автомобилската индустрија на свечен начин го одбележа ангажирањето на илјадитиот вработен во нивната филијала...

Силк Роуд Банка со нови промотивни услови за кредитите за физички лица

Силк Роуд Банка АД Скопје ги продолжи промотивните услови за кредитните производи за физички лица. Сите кредити на Банката за физички лица до 31.12.2021 година...

Која банка покажа дека внимава на екологијата и пак добро и оди?

Прокредит е банка која има свој терк на работа и секогаш е поразлична од конкуренцијата. И тоа го прави успешно. Јавно декларира и во...

Вината на Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија 37 награди по светот

Вината на светски препознатливите брендови на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ повторно го потврдија исклучителниот квалитет. Само во последните два месеца овие вина...

ЕВН Хоум го распиша тендерот за набавка на струја за домаќинствата, наскоро ќе се...

Аукцијата  е закажана за четврток кога и ќе се знае каква цена ќе треба да плати ЕВН хоум за струјата која ќе им ја...

Осигурителниот пазар порасна 5%, продажбата на полиси достигна 43,7 милиони евра

Кај класите неживотно осигурување растат вложувањата во осигурување имот, во приватното здравствено осигурување, осигурување финансиски загуби и во каско осигурување воздухоплови. Кај осигурувањето живот...

Водородните машини на „Брако“ на турнеја низ Франција

Десетина градови во Франција, многу средби, впечатоци и позитивни искуства донесе првата турнеја на зелените машини на велешки „Брако“ од линијата „Грин машинс“. Претставници на...

Халкбанк се стекна со сертификатот „фер финансиски услуги за потрошувачите”

На денешен ден, Халкбанк се стекна со сертификатот „Фер финансиски услуги за потрошувачите“ кој го доделува Организацијата на потрошувачите на Македонија врз доброволна основа. Доделувањето...

Четири техно-маркети во Македонија оствариле 138 милиони евра приход

Седењето по дома и на нив им донесе профит. Техно маркетите во пандемијата може да се пофалат со одлични резултати. Секако голема заслуга за...

Граѓаните се радуваат на доаѓањето на ,,Лидл”, сопствениците на локални маркети стравуваат!

Германскиот интернационален синџир на маркети ,,Лидл” ќе инвестира 300 милиони евра во Македонија, и планирано е да отвори маркети во осум градови во земјава....

НАЈНОВИ

САД и Германија ќе објават договор за гасоводот „Северен поток 2“

Соединетите Американски Држави и Германија наредните денови ќе објават договор за решавање на долгогодишниот спор за гасоводот „Северен поток 2“, вреден 11 милијарди долари. На...

Пензиите ќе продолжат да растат, уверува министерката Шахпаска

Има сериозни реакции околу последното зголемување на пензиите во јавноста, но и ние сме свесни дека усогласувањето е мало и недоволно. Лошо е да...

Ќе купам четвртина од Реплек, се вртам кон фармацевтскиот бизнис

Нема да застане овде - бизнисменот Зоран Азманов за Фактор вели дека планира да купи до 25 отсто од акциите на Реплек. Тој веќе...

Ласовска: Владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение...

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика, владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение „Недела...