Јацек Олчак, нов генерален директор на Филип Морис Интернешнл

На годишното акционерско собрание што се одржа на 5 мај 2021 година за нов генерален директор на Филип Морис Интернешнл (ФМИ) назначен е Јацек...

Макпетрол започна со исплата на дивиденда од 2.000 денари по акција

Компанијата Макпетрол АД во текот на вчерашниот ден преку објава на веб страницата на Македонска берза, ги извести сите иматели на обични акции за...

Експозитурата на УНИБанка во Охрид отсега на нова локација со нов и модерен изглед

УНИБанка ги известува своите клиенти дека експозитура Охрид е преселена на нова локација во помодерни простории со цел подобрување на корисничкото искуство.  Новата локација експозитурата...

Граѓаните се радуваат на доаѓањето на ,,Лидл”, сопствениците на локални маркети стравуваат!

Германскиот интернационален синџир на маркети ,,Лидл” ќе инвестира 300 милиони евра во Македонија, и планирано е да отвори маркети во осум градови во земјава....

ЕВН Хоум го распиша тендерот за набавка на струја за домаќинствата, наскоро ќе се...

Аукцијата  е закажана за четврток кога и ќе се знае каква цена ќе треба да плати ЕВН хоум за струјата која ќе им ја...

350 милиони евра инвестиции во енерегетиката и екологијата во Битола и регионот

Владата пред неколку дена објави план за инвестиции за периодот 2021-2027г во вредност од 8 милијарди и 175 милиони евра. Од нив, 3 милијарди 144...

„Мермерен комбинат” од Прилеп ќе подели дивиденда од 8,03 милиони евра

„Мермерен комбинат" од Прилеп ќе распредели над 8.03 милиони евра (494.456.253 денари) за дивиденда за 2019 година. Компанијата преку Македонска берза соопшти дека за ова...

Халкбанк се стекна со сертификатот „фер финансиски услуги за потрошувачите”

На денешен ден, Халкбанк се стекна со сертификатот „Фер финансиски услуги за потрошувачите“ кој го доделува Организацијата на потрошувачите на Македонија врз доброволна основа. Доделувањето...

Генерали Инвестментс се придружува на Инвеститорскиот ден

Генерали Инвестментс АД Скопје, се придружува на Инвеститорскиот ден инициран од страна на Македонската Берза АД Скопје на кој се приклучија Централниот регистар, Комисија...

„Карамел бисквит” прв производ на „Витаминка” директнo извезен во Јапонија

Компанијата „Витаминка" денеска информира дека го реализирала првиот директен извоз за Јапонија по детално истражување на локалните пазарни специфики, конкуренцијата и прехранбените навики на...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...