УЈП: Корисниците на апликацијата „Мој ДДВ” со сметки од Охридска банка да извршат ажурирање

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата „МојДДВ” имаат внесено трансакциска сметка од Охридска банка АД Скопје да ја заменат со...

Промена на броевите на денарските и девизните сметки на сите клиенти физички и правни...

По преземањето на Охридска банка АД Скопје, од реномираната интернационална групација Штаермеркише Шпаркасе, со цел да се обезбеди непречено присоединување на Охридска банка АД...

Почнува аплицирањето за новата бескаматна кредитна линија „Ковид 4“

Од денеска, 15 јули, од 9 часот почнува аплицирањето за бескаматен кредит од кредитната линија ,,Ковид 4”.Јавниот повик за оваа кредитна линија беше објавен...

Продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Дебатата почна на 1 јули, а Предлогот за изменување...

За најпогодените сектори 10 милиони евра преку бескаматната кредитна линија „КОВИД 4“

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи денеска во Владата ќе ја промовира бескаматната кредитна линија „КОВИД 4“. На прес-конференцијата ќе присуствуваат и министерот за финансии...

Бесими: Наскоро стартува Гарантниот фонд – гаранции за кредити до 500 илјади евра за...

Гарантниот фонд ќе гарантира кредити до 500 илјади евра за микро, мали и средни претпријатија, како и големи трговци чии приходи по основ на...

Гувернерот на Хрватската народна банка во посета на земјава

Гувернерот на Хрватската народна банка Борис Вујчиќ денеска ќе престојува во посета на Народната банка на Северна Македонија. За време на посетата предвидено е да...

Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за финансирање и буџет. Членовите на оваа комисија ќе расправаат за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот...

Силк Роуд Банка со нови промотивни услови за кредитите за физички лица

Силк Роуд Банка АД Скопје ги продолжи промотивните услови за кредитните производи за физички лица. Сите кредити на Банката за физички лица до 31.12.2021 година...

Преку „МојДДВ“ кај граѓаните за две години се вратени 36,3 милиони евра

Две години фискалните сметки не се само хартија со бројки, туку сметки кои на граѓаните им враќаат пари. Враќањето пари назад кај граѓаните е...

НАЈНОВИ

САД и Германија ќе објават договор за гасоводот „Северен поток 2“

Соединетите Американски Држави и Германија наредните денови ќе објават договор за решавање на долгогодишниот спор за гасоводот „Северен поток 2“, вреден 11 милијарди долари. На...

Пензиите ќе продолжат да растат, уверува министерката Шахпаска

Има сериозни реакции околу последното зголемување на пензиите во јавноста, но и ние сме свесни дека усогласувањето е мало и недоволно. Лошо е да...

Ќе купам четвртина од Реплек, се вртам кон фармацевтскиот бизнис

Нема да застане овде - бизнисменот Зоран Азманов за Фактор вели дека планира да купи до 25 отсто од акциите на Реплек. Тој веќе...

Ласовска: Владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение...

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика, владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение „Недела...