ЕВРОПСКАТА УНИЈА ПРЕД ЗАБРАНА: Ископувањето на криптовалути закана за енергијата од обновливите извори

Најголемите финансиски регулатори на Европската унија го ажурираа повикот за забрана на клучните форми на ископување биткоин, предупредувајќи на зголемување на уделот на обновливата...

„Оданочете не сега“: Милионерите ги повикуваат глобалните лидери

Повеќе од 100 милијардери и милионери ги повикаа политичките лидери на Светскиот економски форум да ги оданочат богатите за да соберат средства за да...

Русија воведува дигитална рубља

Централната банка на Русија во јануари ќе започне пилот-проект за трансакции со дигитална рубља, изјави Олга Скоробогатова, првиот заменик-гувернер на Централната банка на Русија. „Прототипот...

Цената на биткоин се намали по предупредувањата од Банката на Англија

Цената на биткоинот се намали додека Банката на Англија предупреди на крипто опасностите. Во декемврискиот извештај за финансиската стабилност на Банката на Англија се...

Кој е најпродаван автомобил во Европа во октомври? Голф не е ниту меѓу првите...

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови веќе им се познати на птиците на гранката. Ова е причината зошто листите на...

Биткоинот наскоро ќе биде злато вреден, предвидува американска банка

Од најголемата американска банка JPMorgan пристигнува предвидувањето дека биткоинот долгорочно би можел да скокне до 146.000 долари доколку нестабилноста се намали и институциите почнат...

Македонија е меѓу десетте најсиромашни земји во Европа

Според светскиот алманах (World Population Review) Македонија е на шестото место на ранг листата на 10 најсиромашни земји во Европа. После нас се Босна и Херцеговина,...

ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Какви здравствени проблеми носи оваа пракса која чека да замине...

Викендов кој ни претстои не очекува менување на стрелките на часовникот. Тоа значи дека во три часот по полноќ, часовниците ќе се вратат еден час...

За 37 проценти е потешко да се ископа биткоин од пред 3 месеци

Тешкотијата во рударството на Биткоин продолжува да се зголемува. За 37% потешко е да се ископа БТК од пред 3 месеци. Потешкотиите ги чинат...

УСЛУГИТЕ НА „ФЕЈСБУК“ ПРОРАБОТЕА ПО ШЕСТ ЧАСА, ОД КОМПАНИЈАТА ВЕЛАТ ДЕКА Е ТЕХНИЧКА ГРЕШКА

Компанијата „Фејсбук“ објави дека последниот голем прекин во работата на нејзините услуги бил предизвикан од погрешна промена на конфигурацијата. Фејсбук, Инстаграм, Месинџер и Вотсап,...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...