Крипто платформата Binance забранета уште во една европска земја

Една од најголемите платформи за трговија со криптовалути, Binance повеќе нема да може да работи во Италија, рече италијанскиот регулатор, придружувајќи им се на...

Ворен Бафет во 12 зборови го даде најдобриот животен совет

Новото интервју на Си-Ен-Би-Си со милијардерите Ворен Бафет и неговиот деловен партнер Чарли Мунгер фрла светло на нивното шестдецениско пријателство. Бафет и Мунгер го изградија...

Во Велика Британија запленети криптовалути во вредност од 250 милиони долари

Британската полиција заплени криптовалути во вредност од 180 милиони фунти (250 милиони американски долари) како дел од истрагата за перење пари, што е досега најголема...

Скромниот милијардер кој изгради модна империја, а на работа оди со велосипед

Марек Пиехочки е заслужен за создавањето на богатството од милијарда долари, но полскиот бизнисмен не дозволува да го променат парите. Коосновачот на ЛПП, најголемиот продавач...

Нов „Џекпот турнир“ на 2WIN.MK од 08.07.2021 до 28.08.2021

Видеолотарија Касинос Австрија ви го најавува најновиот ЏЕКПОТ ТУРНИР на платформата 2win.mk. Најсреќните учесници може да освојат 35 парични џекпот дополнителни добивки. Најновото изненадување...

Продолжени за уште една седмица актуелните правила за влез во Грција

Правилата и предусловите за патување во Грција, што вклучуваат документ поврзан за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, а меѓу другото, важат и за државјаните...

На Исланд со години тестирале четиридневна работна недела, резултатите се одлични

На Исланд, од 2015 до 2019 година, тестирале четиридневна работна недела, односно работниците земале иста плата за помал број работни часови. Сега резултатите се објавени...

ДЕЛТА СОЈОТ СЕ ЗАКАНУВА СО РАЗГОРУВАЊЕ НАЕСЕН: Кој месец ќе ни ја покаже вистината,...

Лето, годишни одмори, бројот на заразени опаѓа, се чини како да сме заборавиле дека вирусот е сè уште тука   На есен, можеме да бидеме во...

Данската национална банка изложена на напад на СоларВиндс

Данската национална банка беше нападната минатата година во глобалната хакерска операција „СоларВиндс” и ја остави „задната врата” на својата мрежа отворена седум месеци, објави...

Британија ја забрани крипто берзата

Британскиот финансиски регулатор (FCA) го забрани работењето на популарната платформа за тргување со крипто-валути Бајненс (Binance Markets limited – BML) . „Бајненс не смее да...

НАЈНОВИ

САД и Германија ќе објават договор за гасоводот „Северен поток 2“

Соединетите Американски Држави и Германија наредните денови ќе објават договор за решавање на долгогодишниот спор за гасоводот „Северен поток 2“, вреден 11 милијарди долари. На...

Пензиите ќе продолжат да растат, уверува министерката Шахпаска

Има сериозни реакции околу последното зголемување на пензиите во јавноста, но и ние сме свесни дека усогласувањето е мало и недоволно. Лошо е да...

Ќе купам четвртина од Реплек, се вртам кон фармацевтскиот бизнис

Нема да застане овде - бизнисменот Зоран Азманов за Фактор вели дека планира да купи до 25 отсто од акциите на Реплек. Тој веќе...

Ласовска: Владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение...

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика, владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение „Недела...