Амазон ќе доставува пратки со дрон

Федералната агенција за воздухопловство на САД (ФАА) го одобри управувањето на „Amazon” со флотата за испорака на беспилотни летала „Prime Air”, објави „ITIF“. Бидејќи пандемијата...

Нов инвестициски бум со волшебни лековите печурки

Aкциите со канабис предизвикаа вистинска мешаница на финансиските пазари во 2017/2018 година, но сега берзата би можела да добие ново опојно средство. Се работи...

Фејсбук и Snap се во преговори да го купат Dubsmash

„Фејсбук“ и сопственикот на „Snapchat“ разговараа за купување на „Dubsmash“, објави весникот “Information” во средата, ставајќи го во центарот на вниманието на апликациите за...

Во Битолската Банка се тргувало како на Wall Street

Пред точно еден век, во 1920 година во близина на Пекмез пазар, на Широк Сокак била основана Битолската банка. Функционирајќи како акционерско друштво, акциите...

„Акуветер“ објави прогноза: Зимата во Европа ќе биде многу побурна

Меѓу поголемите градови во Европа кои може да доживеат бурни услови оваа зима се: Лисабон, Мадрид, Барселона, Ница, Рим, Атина и Букурешт. Светски познатата метеоролошка...

Колку Пејпал се користи во Македонија: Ќе дозволи плаќање со криптовалути

Paypal Holdings ќе им овозможи на клиентите услуга за купување, продавање и држење биткоин и други виртуелни пари што ќе можат да ги користат...

Можно е наставниците да држат онлајн настава од дома

Можно е наставниците да се вратат дома и да држат часови, за да не мора да се загрева цела училница за еден наставник, рече...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...