Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар

Регулаторната Комисија за енергетика објави дека во согласност со методологијата што ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните...

Од годинава „Е-инспектор“ за уште попрофесионално работење на инспекциските служби

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски денеска на прес-конференција во Владата најави дека годинава ќе биде...

Питер Шиф: Следува повеќегодишен пад на доларот

Индексот на доларот минатата недела падна под 90, првпат од пролетта 2018 година. Фактот дека доларот се повеќе ослабува значи дека ќе има нагло паѓање...

Бочварски: Напролет ќе се градат делниците на експресниот пат Градско-Прилеп

Надминати се затекнатите проблеми со изградбата на делниците на експресниот пат Градско-Прилеп и напролет, во новата градежна сезона ќе имаме градежна офанзива. Новата компанија...

Арсовски: Со одлуката за посебни наменски сметки, проектираните 27 милиони евра ќе стигнат до...

Владата на седница вчера донесе Одлука за дополнување на Одлуката за отворање посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до законски...

Признание за македонски квалитет 2020 за 10 македонски економски амбасадори

Десет претпријатија кои се македонски економски амбасадори го добија престижното Признание за македонски квалитет, кое традиционално го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија...

Сојузот на стопански комори ќе ги додели признанија „Македонски квалитет“

Традиционалната годишна манифестација „Македонски квалитет“ што ја организира Сојузот на стопански комори (ССК) и годинава ќе оддаде признание на националните бренд амбасадори кои придонесуваат...

Народата банка и МАНУ ќе ја унапредуваат соработката, заеднички активности во економски истражувања

Народната банка и Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) се со цврста определба за јакнење и унапредување на соработката меѓу двете институции, а...

Почна пријавувањето за финансиска поддршка за центрите за странски јазици и за едукативните центри

Владата информира дека во рамките на четвриот пакет економски мерки се објавени јавните повици за издавање на грантови за центри за странски јазици и...

Собранието го усвои буџетот за 2021 кој тежи 4 милијарди евра

Собранието го усвои буџетот за 2021 година, без присуство на опозицијата која ја напушти салата по обвинувањата дека буџетот е неразвоен. Од Министерството за финансии...

НАЈНОВИ

Дали Америка доби нова валута?

Дигиталниот долар може да биде добро решение за Американците кои немаат пристап до банкарски сметки или системи за полесно плаќање, рече Џенет Јелен, американскиот...

Дури 65% од Европејците планираат да патуваат во 2021 година

Според истражувањето што го спроведе EasyJet, дури 65% од Европејците планираат да резервираат патувања оваа година, и покрај пандемијата и неизвесностите во врска со...

Критиките на Бил Гејтс ја уриваат вредноста на биткоинот

Бил Гејтс не е голем фан на криптовалутата биткоин за разлика од Илон Маск кој неодамна стана силен поддржувач и инвеститор. Според третиот најбогат човек...

Денеска пристига втората пратка вакцини од Србија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од министерот за здравство на Република Србија, Златибор...