Сојузот на стопански комори и ПМЛ Консалтинг ќе креираат нови можности за развој на...

Сојузот на стопански комори и ПМЛ Консалтинг денес потпишаа Меморандум за разбирање како израз на волја за соработка на проекти од заеднички интерес, иницирани...

Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар

Регулаторната Комисија за енергетика објави дека во согласност со методологијата што ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните...

Од годинава „Е-инспектор“ за уште попрофесионално работење на инспекциските служби

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски денеска на прес-конференција во Владата најави дека годинава ќе биде...

Питер Шиф: Следува повеќегодишен пад на доларот

Индексот на доларот минатата недела падна под 90, првпат од пролетта 2018 година. Фактот дека доларот се повеќе ослабува значи дека ќе има нагло паѓање...

Бочварски: Напролет ќе се градат делниците на експресниот пат Градско-Прилеп

Надминати се затекнатите проблеми со изградбата на делниците на експресниот пат Градско-Прилеп и напролет, во новата градежна сезона ќе имаме градежна офанзива. Новата компанија...

Арсовски: Со одлуката за посебни наменски сметки, проектираните 27 милиони евра ќе стигнат до...

Владата на седница вчера донесе Одлука за дополнување на Одлуката за отворање посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до законски...

Признание за македонски квалитет 2020 за 10 македонски економски амбасадори

Десет претпријатија кои се македонски економски амбасадори го добија престижното Признание за македонски квалитет, кое традиционално го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија...

Сојузот на стопански комори ќе ги додели признанија „Македонски квалитет“

Традиционалната годишна манифестација „Македонски квалитет“ што ја организира Сојузот на стопански комори (ССК) и годинава ќе оддаде признание на националните бренд амбасадори кои придонесуваат...

Народата банка и МАНУ ќе ја унапредуваат соработката, заеднички активности во економски истражувања

Народната банка и Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) се со цврста определба за јакнење и унапредување на соработката меѓу двете институции, а...

Почна пријавувањето за финансиска поддршка за центрите за странски јазици и за едукативните центри

Владата информира дека во рамките на четвриот пакет економски мерки се објавени јавните повици за издавање на грантови за центри за странски јазици и...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...