Флориан Бибер: Бугарското вето е националистичка злоупотреба на моќта на членка на ЕУ

Бугарското вето е секако неоправдано и за жал националистичка злоупотреба на моќта на земја членка на ЕУ. На многу начини, тоа е дури и...

Дали блокадата од Бугарија ќе влијае на бизнис секторот?

Новата ситуација во односите со Бугарија и блокадата на македонските преговори со ЕУ ќе создаде несигурност во бизнис секторот, сметаат од Македонско – бугарската...

Петринин: Капитал Банка остварува позитивни резултати, фокусот е ставен на претпазливо кредитирање и наплатата...

Преку претпазливо и селективно кредитирање на правни и физички лица, како и фокус на наплата на побарувањата, Капитал Банка успеа да го амортизираме првичниот...

Данела Арсовска: Имаме голема мотивација за уште поактивна поддршка на жените

Најголемата независна деловна организација кај нас и водечка деловна мрежа, Сојузот на стопански комори на Македонија, за претседател има жена, Данела Арсовска, која е...

Проф. Снежана Костадиноска – Милошеска: Владините мерки за помош во кризата се кусорочни и...

Најбројните и најпогодените микро, мали и средни компаниите не се таргетирани соодветно со економските мерки на Владата, а во нестабилен деловен амбиент, тешко дека...

Биљана Муратовска: Солидарноста е уставна категорија кога ја плаќаат помалите компании, а неуставна кога...

Солидарноста е уставна категорија кога треба да ја платат помалите правни субјекти, а е неуставна кога треба да се вклучат оние со енормни заработки,...

Бабовски: Субвенциите не се тресат од ракав, туку се даваат според строго контролирани правила

Субвенциите не се тресат од ракав, туку се даваат според строго контролирани правила и услови. Земјоделците мора конечно да сфатат дека овие пари, чиј...

Љупчо Јаневски: Како ќе развиваме туризам ако не плаќаме такса?

Земјава има најевтина туристичка такса во регионот, но и таа не се плаќа. Туристичка инспекција не постои, сè уште немаме воведено и можеби во...

Aрсовска: Да се слушне гласот на приватниот сектор, тој е моторот на економијата и...

Владеењето на правото, интензивна борба со сивата економија и подобрување на деловното опкружување се само дел од мерките за кои се залагаат бизнисмените кои...

М-р Славе Младеновски: Медијацијата носи голем потенцијал за развој и напредок на бизнисот

За секоја компанија од голема важност е спорот што го има да го реши за кратко време, по можност да го добие или штетата...

НАЈНОВИ

САД и Германија ќе објават договор за гасоводот „Северен поток 2“

Соединетите Американски Држави и Германија наредните денови ќе објават договор за решавање на долгогодишниот спор за гасоводот „Северен поток 2“, вреден 11 милијарди долари. На...

Пензиите ќе продолжат да растат, уверува министерката Шахпаска

Има сериозни реакции околу последното зголемување на пензиите во јавноста, но и ние сме свесни дека усогласувањето е мало и недоволно. Лошо е да...

Ќе купам четвртина од Реплек, се вртам кон фармацевтскиот бизнис

Нема да застане овде - бизнисменот Зоран Азманов за Фактор вели дека планира да купи до 25 отсто од акциите на Реплек. Тој веќе...

Ласовска: Владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение...

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика, владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение „Недела...