„Мермерен комбинат” од Прилеп ќе подели дивиденда од 8,03 милиони евра

„Мермерен комбинат" од Прилеп ќе распредели над 8.03 милиони евра (494.456.253 денари) за дивиденда за 2019 година. Компанијата преку Македонска берза соопшти дека за ова...

Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје доби нов претседател

Беркан Имери, досегашен неизвршен член на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје е именуван за нов претседател на НО на осигурителната компанија. -Имери во...

Кој направи 13 милиони евра приход од леб, брашно и пецива?

„Жито Лукс“ одржал исто ниво на приходи како и лани, исто ниво на извоз, а благодарејќи на деловната политика со која менаџментот ги скратил...

Компанијата Евростил-М номинирана за European Quality Award 2020

Компанијата Евростил-М од Струмица, Македонија е првата компанија од Македонија номинирана за првите топ 100 компании за достигнувања во 2020 European Quality Award 2020...

„Лидл” отвара супермаркет во земјава, ќе инвестира 500.000 евра

По влегувањето во Словенија, Хрватска и Србија, германскиот трговски синџир „Лидл” ќе го отвори својот прв супермаркет и во Северна Македонија, објави специјализираниот портал...

Експозитурата на УНИБанка во Охрид отсега на нова локација со нов и модерен изглед

УНИБанка ги известува своите клиенти дека експозитура Охрид е преселена на нова локација во помодерни простории со цел подобрување на корисничкото искуство.  Новата локација експозитурата...

„Карамел бисквит” прв производ на „Витаминка” директнo извезен во Јапонија

Компанијата „Витаминка" денеска информира дека го реализирала првиот директен извоз за Јапонија по детално истражување на локалните пазарни специфики, конкуренцијата и прехранбените навики на...

Македонски производи на рафт во ЛИДЛ маркетите?

Македонските производи би можеле да станат дел од синџирот на набавка на lidl. Преговорите со оваа компанија, која најави инвестиција во земјава, се во...

„АЛКАЛОИД“ ПОЧНА ВО НОВ ДОМАШЕН ПОГОН ДА ГИ ПРОИЗВЕДУВА ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА „БЕКУТАН“

По 15 години производство на влажните марамчиња „бекутан“ во странство, „Алкалоид“ конечно го префрли целиот процес во новиот погон на компанијата на локалитетот „Лафома“...

Акционерите на Реплек го избраа новиот Надзорен одбор

Акционерите на Реплек на последното Собрание ги избраа членовите на Надзорниот одбор. Информацијата ја објавија на Македонска берза, а како што веќе објавивме новиот...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...