Европски заем од 10 милиони евра за Србија и Црна Гора за воздушниот сообраќај

Европската инвестициска банка одобри заем од 10,3 милиони евра за Контролата на летање на Црна Гора и Србија за подобрување на квалитетот на воздушниот...

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Богатите претприемачи во Белика Британија стравуваат од претстојното зголемување на даноците во државата – највисоко за изминатите 60 години. Тоа се податоци на анализа...

Пендаровски на средба со Ердоган во Анталија

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Турција, по повод учеството на Самитот на Претседатели на држави и влади на членките...

ЕУ позајми 20 милијарди евра за закрепнување од пандемијата

Европската комисија во вторникот издаде обврзници во вредност од 20 милијарди евра, први кои финансираат закрепнување од пандемијата на коронавирусoт според инструментот на следната...

Заев, Димитров и Османи утре на средби во Софија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата, Никола Димитров и од министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе остварат работна посета...

Генерален штрајк на синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција

Генерален 24-часовен штрајк започна утрово Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција поради новиот закон за работни односи, што денеска ќе се гласа...

Германците во пандемијата претпочитале да ги чуваат парите дома

Побарувачката за готовина е зголемена во Германија во пандемиската 2020 година и покрај широкиот спектар на опции за плаќање, покажа истражувањето на централната банка. Вкупната...

Во Пекинг има повеќе милјардери отколку во Њујорк

Њујорк ја загуби титулата светски главен град на милијардери за прв пат по седум години. Пекинг го надмина во 2020 година и доби 33...

Кина има 989 милиони активни корисници на интернет – Индија 639 милиони

На крајот на 2020 година, Кина имала 989 милиони активни корисници на Интернет, според државната агенција Cina Internet Network Information Center (CNNIC) Тоа е 85,4...

До 300 евра за лажни тестови за корона

Бројот на нови случаи на Ковид-19 расте деновиве, па дури и кога ситуацијата беше „помирна“, цветаше „бизнисот“ со продажба на лажни тестови за Ковид-19,...

НАЈНОВИ

ЕВН Хоум го распиша тендерот за набавка на струја за домаќинствата, наскоро ќе се...

Аукцијата  е закажана за четврток кога и ќе се знае каква цена ќе треба да плати ЕВН хоум за струјата која ќе им ја...

ЌЕ СЕ ПРЕМИСЛИ ЛИ ВЛАДАТА ЗА ЕКОЛОШКАТА ТАКСА ИЛИ СЕПАК НЕ: Одлука денес

Владата денеска ќе одлучува по прашањето кое ја зовре јавноста но и бизнис заедницата крена прашина. Воведувањето на еколошка такса за горивата ќе биде...

Во Пекинг има повеќе милјардери отколку во Њујорк

Њујорк ја загуби титулата светски главен град на милијардери за прв пат по седум години. Пекинг го надмина во 2020 година и доби 33...

Почна министерскиот Совет на ЕУ на кој се одлучува за преговорите со С. Македонија

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ пристигнаа во Луксембург утрово за Советот за општи работи на кој сите очекуваат одлука за...