Идната влада на Чешка нема да го усвои еврото, објави националната новинска агенција ЦТК. Во информацијата се наведува дека тоа е ставот на коалицијата на десничарскиот центар Заедно.
Оваа кослиција има мнозинство во новата влада, чие формирање е во тек, пренесува Танјуг. Еврозоната – со заедничка валута, во моментов се состои од 19 од 27-те земји на Европската унија.
ПРЕТХОДНА ВЕСТЦрна Гора воведе прогресивeн данок за компаниите
СЛЕДНА ВЕСТБиткоинот наскоро ќе биде злато вреден, предвидува американска банка