Јапонија објави дека ќе забрани влез за сите странци во земјата поради појавата на омикрон сојот на коронавирусот, следејќи го примерот на Израел, кој викендов донесе ваква одлука.

„Го правиме овој чекор од претпазливост, за да се спречи најлошото сценарио во Јапонија“, изјави премиерот Фумио Кишида.

Тоа значи дека Јапонија ќе ги врати граничните контроли, кои беа олеснети во почетокот на овој месец за странски студенти, работници и деловни посетители. Кишида им порача на граѓаните да продолжат да носат маска и да се придржуваат до другите ковид мерки додека не се дознае повеќе за омикрон сојот.

Многу земји ги прекинаа авионските врски со југот на Африка, каде што омикрон првпат беше идентифуван минатата недела, иако научниците сѐ уште не се сигурни дали тој е посериозен и поопасен од останатите варијанти.

Надвор од Африка, случаи на омикрон веќе се детектирани во Хонгконг, Израел, Австралија, Канада, Велика Британија, Франција, Белгија, Холандија и Данска.

Френсис Колинс, директорот на Националните здравствени институти на САД, вели дека засега нема докази дека омикрон предизвикува посериозна форма на ковид-19 од другите варијанти.

„Веруваме дека е позаразен, имајќи предвид колку брзо се шири во некои области во Јужна Африка, но не знаеме дали може да му парира на делта сојот“, изјави Колинс.

ПРЕТХОДНА ВЕСТA regional Center for Vocational Education and Training for Green Innovations will be open in Skopje, by the end of the year
СЛЕДНА ВЕСТБустер доза за омикрон? Модерна: „Не сакаме да направиме грешка“