Home СВЕТ Бустер доза за омикрон? Модерна: „Не сакаме да направиме грешка“

Бустер доза за омикрон? Модерна: „Не сакаме да направиме грешка“

0
Бустер доза за омикрон? Модерна: „Не сакаме да направиме грешка“

Модерна тестираше бустер дози за одредени соеви на коронавирусот во текот на летото и веќе работи на една таква доза за сојот омикрон, изјави денеска медицинскиот директор на таа фармацевтска компанија, Пол Бартон.

Бартон додаде дека Модерна може многу брзо да развие засилена доза за сојот омикрон.

„Мислиме дека за неколку недели до два или три месеци ќе можеме да имаме засилена доза на вакцина специфична за сојот омикрон достапна за тестирање, а потоа и за администрација. Така таа ќе се движи што е можно побрзо. Но, имаме сега внимателно да се занимаваме со наука.„Не сакаме да направиме грешка“, изјави Бартон за Си-Ен-Ен.

Тој предвидува дека светот го очекува неколку сесии на неизвесност поради појавата на сојот омикрон.

„Постојат три прашања на кои навистина ни требаат одговори: Колку е пренослив овој вид, колку е сериозен и дали антителата произведени како одговор на сегашните вакцини ќе бидат доволно ефикасни?“, рече Бартон.

Бартон ги повика сите оние кои не биле вакцинирани во САД да ја примат вакцината, а оние кои се вакцинирани да добијат дополнителни дози.

Тој рече и дека очекува Ковид-19 да стане ендемично заболување, за што ќе биде неопходно редовно да се добиваат дополнителни дози.