Охрид остана без домашни и без странски туристи-откажани аранжманите на Холанѓаните

Ќе има ли уште една промашена сезона за охриѓани и охридските хотелиери? Најбројните странски туристи Холанѓаните и ова лето нема да дојдат во посакуваниот...

И денеска има околу 1000 новодијагностицирани со Ковид-19

– Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека и денеска има околу 1000 новодијагностицирани случаи со Ковид-19. Тој рече дека после месец дена сите...

Филипче: Дете од Велес се заразило со Ковид-19 во училиште

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека едно дете од Велес се заразило со Ковид-19 и тоа за прв пат...

Регулаторите се сложија дека во изминатиот период поради концентрираната работа од дома потрошувачите го...

Како се рефлектираше пандемијата Ковид 19 врз електроенергетските системи и какви мерки презедоа регулаторите од Европа за да го заштитат потрошувачите се дел од...

Гори на повеќе локации, ова е состојбата до 8.30 часот

Пожарот кој започна на 02.08.2021 година на м.в.Бeјаз Тепе е локализиран. На терен се 100 припадници на АРСМ, Екипа од Бугарија со 5 ПП...

Арсовска: Функционален систем и меритократија за излез од кризата во 2021

Годината која изминува беше исполнета со многу предизвици и неизвесност во многу области на живеењето, но кризата со која се соочивме на економските план...

Народна банка организира работилница посветена на супервизорската функција

Народната банка денеска организира нова работилница од веќе отпочнатиот серијал е-работилници за новинари, која ќе биде посветена на нејзината супервизорска функција. Во рамки на работилницата...

Куп документи за туристички ваучер

По принципот „прв дојден, прв услужен“ 1250 граѓани кои ќе добијат туристички ваучер од 200 евра ќе може да летуваат во некои од домашните...

Монтажната болница до пулмологија работи веќе 2 месецa, но не со Ковид пациенти

Монтажната амбуланта на Клиниката за пулмологија и алергологија работи веќе втор месец, дневно се прегледуваат по 80-тина пациенти, но не работи со пациенти позитивни...

Над 4.000 семејства од Битола аплицираа за субвенции за инвертер клима уреди

Општина Битола информира дека за субвенционирање на инвертер клима уред аплицирале 4.039 семејства, а Комисијата надлежна за спроведување на постапката утврдила 2.792 апликанти, потенцијални...

НАЈНОВИ

Лажна објава на Walmart влијаеше на голем раст на Litecoin

Една лажна објава драстично го потресе пазарот на криптовалути. Имено, на Интернет се појави лажно соопштение за печатот од Волмарт, во кое тие изјавија...

Алармантен скок на цената на струјата, ако не се најдат пари зимава можни се...

Цената на струјата на светските берзи расте и ќе продлжи да расте, вели експертот по енергетика Константин Димитрво. Според него побарувачката на струја во...

Експозитурата на УНИБанка во Охрид отсега на нова локација со нов и модерен изглед

УНИБанка ги известува своите клиенти дека експозитура Охрид е преселена на нова локација во помодерни простории со цел подобрување на корисничкото искуство.  Новата локација експозитурата...

„Тесла“ отвора продажен салон во Хрватска

„Тесла“ го отвора својот прв продажен салон во Загреб. Откако „Тесла Моторс“ ја отвори својата прва поп-ап продавница, односно изложбен салон во ноември минатата...