НА 9 СЕПТЕМВРИ СЕ ОТВОРА ВАКЦИНАЛЕН ПУНКТ НА СКОПСКИОТ ДРЖАВЕН УНИВЕРЗИТЕТ

На 9 септември (четврток) ќе се отвори пункт за вакцинација против ковид-19 на кампусот на Скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, со цел да...

„Фајзер“ ќе препорача трета доза од вакцината

Компанијата Фајзер ќе препорача трета доза вакцина по изминување на шест месеци од втората, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Како што додаде...

Филипче: Дете од Велес се заразило со Ковид-19 во училиште

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека едно дете од Велес се заразило со Ковид-19 и тоа за прв пат...

Поскапе комуналната такса: Место по 149 денари, за улично осветлување одат по 168 денари

Износот на комуналната такса е променет според одлуката донесена од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, согласно која се променија и останати тарифи...

Глобалните цени на храната се кренаа по двомесечен пад

Глобалните цени на храната во август повторно забележија раст, откако имаа двомесечен пад, поттикнати од силниот меѓународен скок на цените на шеќер, пченица и...

Од Скопје до Санкт Петербург за 80 евра, еве ги часовите на полетување

„Нордвинд ерлајнс“ отвара нова авиолинија од 21 септември. Ќе лета од Скопје за Санкт Петербург. По линијата Скопје-Москва, ова ќе биде втора редовна линија на...

Успешното работење на Народната банка е клучно за македонската економија

Успешното работење на Народната банка е клучно за македонската економија. Ова се докажа и низ годините, а особено од почнувањето на корона-кризата наваму, кога...

ТАВ: easyJet ќе влезе на македонскиот пазар со воведување нова авиолинија: Женева – Скопје

Изиџет (еasyJet), водечката европска авиокомпанија според мрежата на авиолинии, продолжува со својата заложба и инвестирање во Европа со отворање на нова авиолинија од Женева, Швајцарија, до Скопје,...

ХОЛАНДИЈА ОД 6 СЕПТЕМВРИ ЌЕ БАРА И ВАКЦИНА И ПЦР ТЕСТ И КАРАНТИН ЗА...

Холандија објави дека од утре ќе ја стави Македонија на листата земји каде што постои многу висок ризик од зараза со коронавирус, при што...

Скопје се поврзува со Санкт Петербург преку директна авиолинија

Рускиот авиопревозник „Нордвинд ерлајнс“ ќе отвори нова авиолинија од Скопје за Санкт Петербург во текот на месецов. По авиолинијата Скопје-Москва, ова ќе биде втора редовна...

НАЈНОВИ

Лажна објава на Walmart влијаеше на голем раст на Litecoin

Една лажна објава драстично го потресе пазарот на криптовалути. Имено, на Интернет се појави лажно соопштение за печатот од Волмарт, во кое тие изјавија...

Алармантен скок на цената на струјата, ако не се најдат пари зимава можни се...

Цената на струјата на светските берзи расте и ќе продлжи да расте, вели експертот по енергетика Константин Димитрво. Според него побарувачката на струја во...

Експозитурата на УНИБанка во Охрид отсега на нова локација со нов и модерен изглед

УНИБанка ги известува своите клиенти дека експозитура Охрид е преселена на нова локација во помодерни простории со цел подобрување на корисничкото искуство.  Новата локација експозитурата...

„Тесла“ отвора продажен салон во Хрватска

„Тесла“ го отвора својот прв продажен салон во Загреб. Откако „Тесла Моторс“ ја отвори својата прва поп-ап продавница, односно изложбен салон во ноември минатата...