Уште е троцифрен бројот на новозаболени од Ковид-19 во државата, откако вчера беа регистрирани нови 454 заразени. Со ова, во моментов, активни се над 8 илјади случаи.
Досега во земјата се направени вкупно 1.407.769 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.077. Оздравени се 190.806 пациенти, а починале 7.232 лица. Бројот на активни случаи е 8.039.

Согласно последниот извештај на Министерството за здравство, најмногу новозаболени има во Скопје, потоа Битола, Прилеп, Куманово и Штип.

ПРЕТХОДНА ВЕСТЌЕ СЕ ЛЕТА ТРИПАТИ НЕДЕЛНО: „Изиџет“ попладне ќе го реализира првиот лет од директната авиолинија Скопје-Женева
СЛЕДНА ВЕСТЈапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци