Ангелоски: Регионалната соработка преку „Отворен Балкан” важна за иден економски развој

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, г. Трајан Ангелоски учествуваше како говорник на онлајн настанот „ Економска интеграција на Република Северна Македонија...

Горан Ѓорѓиевски нов претседател на Агро-бизнис комора

Горан Ѓорѓиевски е нов претседател на Агро-бизнис комората при Сојузот на стопански комори на Македонија, кој беше избран на седница на Собрание. Ѓорѓиевски кој...

Средба Ангелоски – Лукаревска: Меѓусебната соработка од фундаментално значење за развој на бизнисите

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски оствари работна средба со директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска на која...

Ковачевски ја презеде од Заев премиерската функција

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски утрово ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Примопредавањето на премиерската функција се одржа во Владата. Во...

Сојузот на стопански комори на Македонија се залага за заштита на животната средина и на здравјето на луѓето, како приоритетна цел во креирањето на...

Државните институции да бидат партнери на претпријатијата, а не кочница на економскиот раст и...

За да постигнеме побрзо надминување на економските последици од кризата предизвикана од Ковид 19 и истовремено да се стремиме кон забрзан економскиот раст и...

Социјалдемократите ќе го освежат партиското раководство

Според најавите, денеска членовите на Централниот одбор на СДСМ и официјално ќе го потврдат претседателот Димитар Ковачевски како кандидат за нов премиер. На денешната седница...

Од први јануари недела неработен ден – 50 отсто поголема дневница и слободен ден...

Од први јануари идната година недела ќе биде неработен ден, а исклучок ќе бидат само некои дејности. Собранието со 62 гласа за го усвои...

Нема предвремен зимски распуст, активни 5377 Ковид случаи

Во државава се активни 5377 Ковид случаи, вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата достигна 221 411, а починале 7825. Од новозаразени 127,...

ТЕТОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ПРИВЕДЕ СКОПЈАНЕЦ СО 26.000 ПЕТАРДИ И ДРУГА ПИРОТЕХНИКА

Тетовската полиција заплени над 26.000 петарди и друга пиротехника, откриени во возилото на жител на Скопје, кој веднаш е приведен. „При планирана контрола, а по...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...