Загаденоста на воздухот е причина број 1 за смрт на Балканот

Ефектите на загадувањето на воздухот не се ограничени само на дишните патишта, туку и на сите други органи. Постои јасна корелација помеѓу бројот на...

Дали не очекува нов скок на цената: Прекинато производството на стуја од хидроцентралите

Познато е дека Владата одлучи да го прекине производството на електричната енергија од хидроцентралите, со оглед на тоа дека е намален водостојот во природните...

Јован Деспотовски разрешен од директорската функција во Фондот за иновации, на негово барање

Владата донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на Фондот за иновации и технолошки развој, да го разреши Јован Деспотовски од...

Бензините поскапуваат за половина денар, цената на дизелот иста

Бензините и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи...

Повратот од Викендот без ДДВ ќе се изврши во два дена

– Управата за јавни приходи ги достави налозите за повратот на ДДВ на граѓаните од мерката Викенд без ДДВ, а исплатата ќе се врши...

Лукаревска: Следува кривична одговорност за сите кои ќе направат злоупотреба на средствата од пакетот...

Во пресрет на четвртиот пакет економски мерки, директорската на УЈП, Сања Лукаревска посочи какви ќе бидат критериумите за добивање на финансиска помош. Така, фирмите кои...

Трошоците на живот пораснале за 2,1 отсто, цените на мало за еден

Трошоците на животот во октомври 2020 година, во однос на претходниот месец, имаат раст од 0,1 отсто,  цените на мало намалување за 0,5 отсто....

Најдобрите идеи и инвестиции се случуваат за време на криза

Колку во екот на борбата со коронавирусот и намалениот обем на работа кај многу од компаниите финансиски е издржливо да се инвестира во механизмите...

РКЕ ќе претседава со Балканскиот советодавен форум

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ќе претседава со Балканскиот советодавен форум (Balkan advisory forum). Одлуката е донесена по состанокот што се одржа во...

Од денеска почнува исплата на правата од социјална заштита за октомври

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денеска почнува исплатата на правата од социјална заштита за октомври и тоа гарантирана минимална помош...

НАЈНОВИ

Недостигот на работници во Британија сериозен проблем

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка...

„Амазон“ се соочува со антимонополска истрага

Членови на Конгресот на САД, ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда, или лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Силен земјотрес во Медитеранот, во близина на островот Крит

Силен земјотрес утрово во 7:32 часот, го стресе јужниот дел на Грција. Земјотресот бил со интензитет од 5,9 степени според Рихтер, и се случил...

Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија – од првото АЛО до најновите...

Кога на 14 октомври 1996 година, во Македонија беше воведена 2G технологијата и првата мобилна мрежа во земјата, таа имаше капацитет да опслужи 25.000...