Бугарија не дава знаци дека ќе го тргне ветото

Македонија нема да ги почне преговорите за членство во ЕУ до крајот на оваа година за време на германското претседателство поради ветото од Бугарија,...

Колку изнесува К-15 за оваа година кај вработените лица

Регресот за годишен одмор годинава ќе биде во износ од минимални 10.884  денари. Пресметките се прават според 40 отсто од износот на просечната нето плата...

Индустриското во октомври забележа пад од 5,2 отсто, а од почетокот на годината за...

Индустриското производство во октомври годинава бележи пад од 5,2 отсто во однос на октомври 2019, а од почетокот на годинава до октомври во однос...

Пендаровски: Мој став е дека треба да се декриминализира марихуаната

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања...

Стево Пендаровски: Македонскиот народ има засебна, а не заедничка историја, и се бореше против...

По вчерашното интервју за бугарската агенција Бгнес на македонскиот премиер Зоран Заев, интервју кое предизвика земјотрес во македонската јавност, денес во интрервју се јави...

Македонска банкарска асоцијација донира лаптопи за студенти и ученици

Финансиската писменост е еден од важните предуслови за квалитетен живот, спокојно планирање на животните трошоци и распоредување на приходите на секој поединец. Ние, во...

Без соодветни мерки за поддршка, рентакар секторот пред целосен колапс

Рентакар компаниите иако претставуваат значаен сегмент на стопанството и придвижуваат неколку други дејности, во услови на криза оставени без соодветна финансиска помош се соочени...

Од утре армијата се распоредува во здравствените објекти

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции кои тоа ќе го побараат. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје,...

Буџетот за образованието насочен кон реформи, двојно повеќе од лани

Министерката за образование и наука Мила Царовска го презентираше граѓанскиот буџет за идната 2021 година, проектиран на 23,1 милијарда денари. Царовска рече дека во...

За 50 проценти ќе се намалат трошоците за регистрација на возилата со странски таблици

Владата на Република Северна Македонија на денешната 24 седница го утврди текстот на Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука...

НАЈНОВИ

Лажна објава на Walmart влијаеше на голем раст на Litecoin

Една лажна објава драстично го потресе пазарот на криптовалути. Имено, на Интернет се појави лажно соопштение за печатот од Волмарт, во кое тие изјавија...

Алармантен скок на цената на струјата, ако не се најдат пари зимава можни се...

Цената на струјата на светските берзи расте и ќе продлжи да расте, вели експертот по енергетика Константин Димитрво. Според него побарувачката на струја во...

Експозитурата на УНИБанка во Охрид отсега на нова локација со нов и модерен изглед

УНИБанка ги известува своите клиенти дека експозитура Охрид е преселена на нова локација во помодерни простории со цел подобрување на корисничкото искуство.  Новата локација експозитурата...

„Тесла“ отвора продажен салон во Хрватска

„Тесла“ го отвора својот прв продажен салон во Загреб. Откако „Тесла Моторс“ ја отвори својата прва поп-ап продавница, односно изложбен салон во ноември минатата...