Oбвинителството спроведува истражна постапка против четири члена на Државната изборна комисија и еден управител и сопственик на правно лице.

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски кој е осомничен во новата истрага на Обвинителството за гонење на организиран криминал вели дека постапката за набавка на софтверот што се користеше на последните избори кога „падна“ системот на којшто се гледаа гласовите, била спроведена на најтранспарентен начин.

ПРЕТХОДНА ВЕСТБезос продаде акции од Амазон вредни три милијарди американски долари
СЛЕДНА ВЕСТЗначително намалени судските такси за подостапна правда до граѓаните