Германците ги бива за сѐ – сега се и најинвентивна нација

Германија е прогласена за најиновативна економија во светот и по шест години го презеде првото место од Јужна Кореја. Неодамнешното рангирање на Bloomberg ги покажа...

Елон Маск изгуби 14 милијарди долари во еден ден, пак е втор најбогат човек...

Сопственикот на компаниите Tesla и SpaceX, Елон Маск, кој неодамна беше прогласен за најбогат човек на светот, повторно се најде на второто место на...

Остар пад на среброто и златото

Благородните метали претрпеа силен удар на крајот на трговската недела. Цената на среброто потона за скоро 10 проценти за унца, а унцата злато вредеше...

Речиси девет милиони Американци ја примија првата доза вакцина против коронавирус

Речиси девет милиони Американци ја примија првата доза на вакцина против коронавирус, а сојузните држави ги засилуваат напорите за забрзување на темпото на вакцинација...

Цените на нафтата скокнаа за 8%

На светските пазари, цените на нафтата скокнаа за 8 проценти, за само една недела. И со тоа вредноста достигна рекорд, за скоро една година....

Форд става клуч во Бразил

Американскиот производител на автомобили Ford Motor Co. објави дека годинава ќе ги затвори сите три свои фабрики во Бразил, каде компанијата работи цел век....

Масакр во Франција, убиени тројца полицајци

Тројца полицајци се убиени, а четвртиот е ранет во пукотница што се случила рано утрово во централна Франција, во комуната Сент Жист во регионот...

Србија денеска ги добива првите вакцини на Фајзер

Првиот контингент на вакцината Фајзер пристигнува денес во Србија. Првиот дел од контингентот вакцини Фајзер ќе биде доставен со авион до белградскиот аеродром, пред пладне. Во...

Велика Британија ја одобри вакцината на Pfizer против Ковид-19

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот Pfizer. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината, за која се проценува дека...

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

На релацијата Скопје-Киев од 6 декември (недела) се воведува редовна авиолинија. Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Северна Македонија, ќе ги...

НАЈНОВИ

ЕВН Хоум го распиша тендерот за набавка на струја за домаќинствата, наскоро ќе се...

Аукцијата  е закажана за четврток кога и ќе се знае каква цена ќе треба да плати ЕВН хоум за струјата која ќе им ја...

ЌЕ СЕ ПРЕМИСЛИ ЛИ ВЛАДАТА ЗА ЕКОЛОШКАТА ТАКСА ИЛИ СЕПАК НЕ: Одлука денес

Владата денеска ќе одлучува по прашањето кое ја зовре јавноста но и бизнис заедницата крена прашина. Воведувањето на еколошка такса за горивата ќе биде...

Во Пекинг има повеќе милјардери отколку во Њујорк

Њујорк ја загуби титулата светски главен град на милијардери за прв пат по седум години. Пекинг го надмина во 2020 година и доби 33...

Почна министерскиот Совет на ЕУ на кој се одлучува за преговорите со С. Македонија

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ пристигнаа во Луксембург утрово за Советот за општи работи на кој сите очекуваат одлука за...