Home СВЕТ Во Солун конференција за европската иднина на Западен Балкан

Во Солун конференција за европската иднина на Западен Балкан

0
Во Солун конференција за европската иднина на Западен Балкан

Денеска во Солун ќе биде одржана специјална конференција „Западниот Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“, во организација на алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милтијадис Варвициотис, јави МИА од Атина.

Најавено е учество на претставници од земјите од Западен Балкан, меѓу кои и заменик-претседателот на Владата на Северна Македонија задолжен за европски прашања Никола Димитров.

Дискусијата е во рамките на Конференцијата за иднината на Европа и ќе биде од затворен карактер, а настанот е на маргините на 85-от Меѓународен саем во Солун.