Крипто-валутата Етереум скокна за над пет проценти во понеделникот и моментално изнесува 2.565 долари, но сепак останува за 40% понизок од својот максимум на почетокот на овој месец, кога изнесуваше 4.300 долари, пренесува Ројтерс.

Утрово во 10 часот е забележан раст од 4,1 процент и во тоа време изнесуваше 2.495 долари, и продолжува стабилно да расте.

Неговиот најголем „ривал“ и најпозната криптовалута биткоин е во „мртва“ точка. Утрово е забележан минимален раст од 0,8 проценти, а неговата вредност сега е 36.837 долари.

Биткоинот беше во мирување во последниве денови, откако забележа голем пад од 35% овој месец.

Овој пад е предизвикан од зголемените притисоци во врска со регулирањето на употребата и најавата за оданочување на оваа криптовалута.

Етереумот во моментов се тргува на нивото што последен пат беше видено во февруари, и скоро двојно повеќе од вредноста забележана во април, кога Биткоинот вредеше 65.000 долари.

ПРЕТХОДНА ВЕСТЗаев го откри името на стратешкиот инвеститор од 500 милиони евра
СЛЕДНА ВЕСТНЕ ЗНАЕМЕ КОГА ЌЕ СТАСААТ РУСКИТЕ ВАКЦИНИ, НАРЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ ТЕМПОТО НА ВАКЦИНАЦИЈА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ