Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот Pfizer.

Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината, за која се проценува дека е ефикасна до 95 проценти, е безбедна за употреба, пренесува Би-Би-Си.

Вакцинацијата може да започне за неколку дена за луѓе од групи со висок приоритет.

Велика Британија веќе нарача 40 милиони дози, доволно за вакцинирање на 20 милиони луѓе, со по две инјекции.

Првите дози ќе пристигнат во Велика Британија во наредните денови.

Вакцината против коронавирус е употребена најбрзо досега. Потребни беа само 10 месеци за процесот, што за други вакцини обично трае скоро една деценија.

 

ПРЕТХОДНА ВЕСТВо 5 скопски општини бројот на активни случаи е над 1000
СЛЕДНА ВЕСТВладата бара продолжување на кризната состојба, намален притисокот врз болниците, но здравствените власти внимателни