Home МАКЕДОНИЈА Во 5 скопски општини бројот на активни случаи е над 1000

Во 5 скопски општини бројот на активни случаи е над 1000

0
Во 5 скопски општини бројот на активни случаи е над 1000

Активни случаи по општини во Скопје:

• Чаир – 625
• Гази Баба – 1502
• Аеродром -1436
• Карпош – 1169
• Центар – 1089
• Кисела Вода – 1237
• Ѓорче Петров – 867
• Бутел – 585
• Шуто Оризари – 195
• Студеничани – 53
• Сарај – 169
• Арачиново -31
• Илинден – 265
• Сопиште – 57
• Чучер Сандево – 100
• Петровец –138
• Зелениково -84
• Странец – 219
• Нераспределен- 175

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.878, бројката на оздравени пациенти е 38946, на починати е 1763, а бројот на активни случаи изнесува 21169.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов во Скопје има 9996 активни случаи, а од почетокот на пандемијата се заразиле вкупно 26.976 скопјани.