Medical staff wait in front of their cabins at the vaccination point at A1 Sport Center Boris Trajkovski in Skopje, Republic of North Macedonia, 04 May 2021.The European Commission and Austria announced on the 20th of last month that a total of 651,000 doses of Pfizer vaccines will be delivered to the Western Balkan region, on a weekly basis, from early May to August. Of these, 119,123 vaccines will be for North Macedonia.

Кинеските вакцини против ковид-19 на „Синовак“ ќе стигнат во Скопје в недела, 27 јуни, со два авиона во 14 и во 16 часот, со две пратки со по 250 илјади вакцини, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Направен е план за складирање на две места, во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје и на Институтот за судска медицина, а во понеделник или вторник (28 или 29 јуни) ќе бидат пуштени во употреба и дистрибурирани низ државава.

Министерот кажа и дека утре се очекува да стигнат околу 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот.

На вакциналните пунктови во државата заклучно со завчера вакцинирани се вкупно 281.847 граѓани. Прва доза вакцина завчера примиле 3.263 граѓани, а вкупно се вакцинирале 5.407 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 488.010 дози вакцини, а ревакцинирани се 206.163 граѓани.

Преку веб платформата вакцинација.мк досега се пријавиле 458.040 граѓани.

ПРЕТХОДНА ВЕСТЕВН Хоум го распиша тендерот за набавка на струја за домаќинствата, наскоро ќе се знае и нова цена на струјата
СЛЕДНА ВЕСТВорен Бафет поднесе оставка од Фондацијата Гејтс, откако донираше половина од своето богатство