Home МАКЕДОНИЈА РКЕ денес одлучува – Ќе има ли ново поскапување на горивата?

РКЕ денес одлучува – Ќе има ли ново поскапување на горивата?

0
РКЕ денес одлучува – Ќе има ли ново поскапување на горивата?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за цените на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела цените на бензините се зголемија за два денари, а на дизелот на 3,5 денари.

Актуелните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 73,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 75,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 63,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 63,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 37,981 (денари/килограм)