Контроверзниот Северен поток 2 вчера за првпат започна да се полни со природен гас, објави операторот на гасоводот.

Иако Северен тек 2 АГ (Nord Stream 2 AG) не објави датум за пуштање во функција на гасоводот, експертите веруваат дека испораките би можеле да започнат подоцна во октомври.

Рускиот енергетски гигант Газпром објави дека планира да испушти 5,6 милијарди кубни метри гас само преку Северен поток 2 оваа година.

Според руската влада, пуштањето во употреба на гасовод под Балтичкото Море, поврзување на рускиот Виборг со Грајфсвалд во источна Германија, може да помогне во решавањето на сегашниот недостаток во снабдувањето со гас во Европа, што предизвика раст на цените во последните месеци.

Двојниот гасовод долг 1.230 километри е дизајниран да испорачува 55 милијарди кубни метри гас на европските пазари годишно, што е доволно за снабдување на 26 милиони домаќинства.

Проектот негативно влијаеше врз трансатлантското единство, а критичарите предупредуваат на енергетската зависност на Европа од Русија.

Украина беше особено огорчена од проектот, бидејќи се соочува со загуба од милиони долари годишни транзитни такси.

Соединетите Американски Држави, исто така, се спротивставија на проектот, бидејќи се плашат дека Москва може да го користи гасоводот како геополитичка алатка.

Американско-германскиот договор, кој предвидува санкционирање на Русија доколку го користи гасоводот како средство за притисок, се чини дека го смири Вашингтон.

ПРЕТХОДНА ВЕСТДомаќинствата во еврозоната заштедија помалку во вториот квартал
СЛЕДНА ВЕСТСреќна Нова `49та!