Во текот на вчерашниот ден МЗ испрати соопштение во кое вели дека во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 29, Прилеп – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2,Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.Регистрирани се 111 оздравени пациенти од:

Скопје – 48, Прилеп – 10, Куманово, Битола и Радовиш – по 8, Кичево – 7,Дебар – 5, Штип – 3, Кавадарци и Ресен – по 2, Тетово, Кочани, Валандово, Струмица, Свети Николе, Виница, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 5 лица од Скопје (51г,63г,68г,81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г,74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г).

Од пријавените, 4 лица се починати во домашни, а останатите 9 во болнички услови.

Направени се 2.691 тестови преку: ИЈЗ-461, ЦЈЗ Скопје-101, ЦЈЗ Битола-44, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–69, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-164, Авицена-196, Биотек-382, Систина-147, лабораторија Лаор-214, Синлаб-52, Ремедика-28, Плодност–33, Генеа–32, Никоб лаб-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 620.

Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68460, Активни 1000

Куманово 8813, Активни 231

Прилеп 8294, Активни 101

Тетово 7207, Активни 99

Битола 6290, Активни 171

Велес 5466, Активни 61

Гостивар 5168, Активни 42

Кавадарци 5151, Активни 28

Охрид 4997, Активни 183

Штип 4956, Активни 41

Струмица 4108, Активни 61

Струга 2980, Активни 65

Кочани 2786, Активни 40

Кичево 2557, Активни 71

Гевгелија 2190, Активни 24

Неготино 2184, Активни 20

Свети Николе 1522, Активни 31

Ресен 1234, Активни 31

Крива Паланка 1219, Активни 6

Радовиш 1156, Активни 51

Берово 1029, Активни 3

Делчево 971, Активни 24

Дебар 939, Активни 0

Виница 880, Активни 36

Пробиштип 789, Активни 8

Валандово 666, Активни 3

Богданци 494, Активни 3

ПРЕТХОДНА ВЕСТКомисијата за заразни болести ќе одлучува за можно ублажување на мерките
СЛЕДНА ВЕСТЗаев: Ги ублаживме ефектите од пандемијата