Откако кинеската влада ги засили напорите за забрана за копање на крипто валути, цената на биткоинот падна под 30 000 долари оваа недела. Иако информациите од Кина се сметаа за крајно лоши за крипто-валутите, кинескиот штрајк врз копањето всушност може да има позитивно влијание на пазарот на крипто на долг рок, сметаат некои експерти.

„Мислам дека тоа е всушност фантастична вест за екосистемот на биткоин“, изјави за Yahoo Finance Live Питер Смит, ко-основач и извршен директор на Blockchain.com.

“Ќе бидеме сведоци на диверзификација на рударските операции низ целиот свет. Го видовме овој тренд во последните две години, бидејќи се градат големи рудници во Европа, САД и разни други локации – но овој тренд сега ќе се забрза”.

Како причина за репресија, Смит ја наведе растечката загриженост за прекумерната концентрација на биткоин во континентална Кина. Тој предвидува дека ова ќе донесе нето позитивна вредност за крипто пазарот во текот на следните три до четири години, бидејќи рударските компании ги продаваат своите акции на биткоин и го преместуваат својот бизнис во странство, пренесува порталот SEEbiz.

Кинеските рударски компании веќе започнаа со планирање за преместување на нивниот бизнис во странство, а компаниите разгледуваат земји од САД до Казахстан.

Според Крис Џу, сопственик на кинеската платформа за рударски услуги INBTC, приближно 10 до 20 проценти од рударите во Кина веќе започнале со нивно преместување.

„Ни требаа околу десет дена да стигнеме до Сечуан, само за да ги запреме операциите таму“, изјави Ху за Франс Прес. „Ќе биде тешко да се продолжи тука.“ Што се однесува до импликациите од ограничувањата на Пекинг во рударството во однос на животната средина, социјалната политика и управувањето (ЕСГ), Смит верува дека нема доволно достапни податоци за да се дојде до конечна позиција. Според него, „огромното мнозинство“ од рударските операции што се одвиваат денес се водени од некаква форма на чиста енергија.

Затоа, реално е да се очекува дека вакво нешто ќе стане долгорочен тренд и, следствено, тоа ќе има позитивни ефекти врз крипто-сцената.

ПРЕТХОДНА ВЕСТГоривата од полноќ со нови цени
СЛЕДНА ВЕСТСАД ни донираат АБХО опрема за деконтаминација