Вкупно 178 мерки изрече вчера полицијата во Скопје во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, а од нив повеќе од половината – 94 се за возење повеќе од дозволената брзина.

За возење без возачка дозвола изречени се 21 мерка, 12 за возење под дејство на алкохол, 7 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 6 мерки за користење мобилен телефон, 2 за минување на црвено светло, 4 за возач почетник, како и 17 за непрописно паркирање.

Од МВР најавуваат дека засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

ПРЕТХОДНА ВЕСТПРИСТИГНА БУГАРСКАТА ДОНАЦИЈА ОД 50 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ „ФАЈЗЕР“, ТРЕБА ДА СЕ ПОТРОШАТ ЗА 13 ДЕНА
СЛЕДНА ВЕСТПретседателот Пендаровски на 76 сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк