Долги редици за вакцинација против коронавирусот во Поликлиниката Чаир.

Министерството за здравство денеска информираше дека надминати се еден милион аплицирани дози.

„Во државата вкупно се аплицирани 1.016.700 дози вакцини, а ревакцинирани се 454.788 граѓани. Интересот за вакцинација од пред два дена е значитечно зголемен“, додаваат од таму.

Инаку, од вчера се отворени и дополнителни четири пункта за имунизација против ковид-19.

Тие се Поликлиниките Бит Пазар, Драчево, Ченто и Ѓорче Петров.

ПРЕТХОДНА ВЕСТ„Ко-болд металс“ на Гејтс и Безос ќе бара суровини за електрични автомобили во Гренланд
СЛЕДНА ВЕСТКонцепцијата за основно образование ќе почне да се применува во прво и четврто одделение