Британската рударска компанија „Блуџеј мајнинг“ (Bluejay Mining) и американската компанија за истражување на суровини „Ко-болд металс“ (KoBold Metals), поддржана од Бил Гејтс, Џеф Безос и Мајкл Блумберг, меѓу другите, објавија во понеделник заедничко вложување. Заедно, двете компании сакаат да откријат дали има значителни наоѓалишта на никел, бакар, кобалт и платина во област во западен Гренланд. Суровините се потребни за производство на електрични автомобили.

„Ко-болд“ користи вештачка интелигенција и машинско учење за ловењето суровини и ќе плати 15 милиони долари за проектот „Диско-Нусак“ на западниот брег на Гренланд во замена за 51 отсто од акциите во проектот, соопшти „Блуџеј“.

Лиценцата важи за метали како што се никел, бакар, кобалт и платина, а финансирањето ќе ги покрие првичните проценки и сондирањето.

Некои истражувачи се загрижени. „Во суштина, тие се на самиот врв на океанот“, вели Џефри Велкер, професор на Универзитетот во Алјаска Енкориџ, кој поминал повеќе од две децении во проучување на арктичкиот екосистем на западен Гренланд.

„Тоа создава потенцијално некои еколошки или еколошки опасни ситуации со каква било контаминација на тој фјорд … Секое нарушување на тој морски систем преку која било активност може да биде катастрофално за таа заедница“.

Кевин Крајик, виш уредник на научни вести во Институтот Земја, напиша книга наречена Неплодна земја за експлоатација на дијаманти во канадската тундра. „Емисиите на јаглерод диоксид имаат глобално влијание“, вели тој. „Кога ќе ги отворите овие рудници на овие навистина оддалечени места, веројатно е дека има повеќе локално влијание … Од друга страна, одите во овие недопрени области кои нема да бидат исти“.

Загриженоста ги илустрира сложените компромиси со кои се соочуваат активисти и инвеститори за заштита на животната средина. За префрлување од автомобили со погон на гас на електрични автомобили, се потребни ретки минерали што се користат за батерии и компјутерски чипови. Но, тие минерали не се секогаш чисто извлечени.

ПРЕТХОДНА ВЕСТВладата донесе строги мерки против корона, за да одите на прослава во кафеана ќе ви треба вакцина
СЛЕДНА ВЕСТГужва за вакцинација во Поликлиниката Чаир