Итаме напред за да останеме назад

Една од почестите појави во Македонија за која сметам дека не се зборува доволно гласно е брзото носење на законски решeнија и нивните чести...

Среќна Нова `49та!

Додека растеме сите имаме желби за тоа што сакаме да бидеме кога ќе пораснеме. Од супер херои, преку наследници на професиите на мама или...

„Пари“: Корона-профит, лабораториите лани ги дуплирале приходите

Три приватни лаборатории во време на пандемија ги дуплирале приходите, објави финансискиот веб магазин „Пари“. „Ако вкупните приходи на сите три компании во 2018 година...

Заев: Политиките на Владата се со фокус на енергетика и инфраструктурата

Во рамки на Виенскиот Економски Форум, премиерот Зоран Заев на второто обраќање зборуваше за условите и поддршката на странските инвеститори во земјава како и...

После години тишина, експлодира израелско-палестинскиот конфликт.

Дваесет и седум дена пред истрелувањето на првата ракета од Газа оваа недела, еден тим израелски полицајци влезе во џамијата Ал-Акса во Ерусалим, ги...

Три познати личности кои вложуваат најмногу

Познатите личности веќе долго време се инвеститори во стартап компании, а тие славни инвестиции го достигнаа врвот во 2019 година, кога според порталот tide.co,...

Се зголемува интересот за вакцинација, граѓаните да се пријавуваат за да добијат термин

Граѓаните да се пријавуваат на веб страницата vakcinacija.mk, заради тоа што тоа е најпрактичниот механизам и начин да се стигне до соодветен термин за вакцина против Ковид-19. Ова е апелот што вчера го упати министерот за здравство Венко Филипче,...

Македонскиот ИТ пионер „Еконет“ станува дел од реномираната ИТ компанија „Синами“

Од април 2021 година, македонскиот ИТ пионер „Еконет“ преминува во сопствеништво на реномираната ИТ компанија „Синами“, која веќе 20 години успешно делува на домашниот,...

Филипче се вакцинираше против Ковид-19 со кинеската „Синофарм“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на вакциналниот пункт во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје се вакцинираше против Ковид-19 со вакцина од кинескиот...

Испорачани првите дози за Балканот од ЕУ- За Македонија 4680 вакцини на Фајзер

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји вечерва во Белград ја започна својата посета на земјите на Западен Балкан каде ја донесе првата донација на ЕУ...

НАЈНОВИ

ССК потпиша Меморандум за соработка со престижниот Кинески центар за надворешна трговија

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за...

Претседателот на ССК, Ангелоски и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо во посета на „Специјал“

Трајан Ангелоски, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија и Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина денеска остварија посета на производствениот капацитет...

Сојузот на стопански комори се вклучува во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие...

Златен медал за виното „Вранец Орле“ на винарија „Венец“

Винаријата „Венец“ на престижниот натпревар „Citadelles du Vin“ кој се одржува во Франција освои златен медал за виното „Вранец Орле“ 2019 кое го доби и...