Почетна МАКЕДОНИЈА 5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти

5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти

17

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат со вистинска грижа за сите граѓани, со директна поддршка за македонската економија, за спас на работните места, соопштуваат од СДСМ.

За 2.204 угостителски објекти со 11.235 вработени, кои беа затворени со владината одлука за спречување на ширење на Ковид, обезбедени се 5,77 милиони евра.

Сите економски антикризни мерки што ги презеде Владата предводена од СДСМ за време на пандемијата придонесоа за надминување на последиците и денес имаме економија која е стабилна, жива и динамична.

Силна потврда за тоа се бројните статистички параметри.

Степенот на невработеност е на историски најниско ниво и изнесува 16 отсто.

Паралелно, бележиме раст на извозот и раст на индустриското производство.

Континуиран раст бележат и платите. Просечната плата за месец март изнесува 28.217 денари, што е за 6,8 отсто повисока од истиот месец лани.

Како одговорна, социјалдемократска партија продолжуваме со мерки и политики кои овозможуваат забрзан економски раст и повисок животен стандард за граѓаните

ПРЕТХОДНА ВЕСТФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството
СЛЕДНА ВЕСТВо Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците