Новото интервју на Си-Ен-Би-Си со милијардерите Ворен Бафет и неговиот деловен партнер Чарли Мунгер фрла светло на нивното шестдецениско пријателство.

Бафет и Мунгер го изградија Беркшир Хатавеј од единствена фабрика за текстил во централа од 650 милијарди долари. И тие никогаш не се скарале. Зошто? Тие се восхитуваат на силните страни на едни со други.

При крај на епизодата, Бафет го понуди овој совет на секој што сака да води успешен живот или кариера:

Подобро е да се дружите со луѓе кои се подобри од вас

Бидејќи запознав многу влијателни извршни директори и претприемачи во мојата кариера како експерт за комуникација, сфаќам колку е моќен советот на Бафет – и зошто на повеќето луѓе им е тешко да го следат.

Еве како да започнете да ги земате советите на Бафет за да го изградите животот што отсекогаш сте го замислувале.

1. Тргнете го настрана вашето его

Ова е најтешкиот чекор да се направи и зошто малкумина го следат советот на Бафет. Кога последен пат признавте дека врсник, сопруга, пријател, па дури и конкурент ве прави подобра личност?

Професионалниот голфер Фил Микелсон – кој влезе во историјата освојувајќи го Шампионатот ПГА на 51 година – еднаш призна на прес-конференција дека да не беше Тајгер Вудс, тој немаше да биде добар како што беше одамна откако повеќето спортисти се пензионираат.

Ја користев приказната на Микелсон со моите ќерки; едниот сака да свири музика, а другиот сака да игра спорт. Во ред е да признаеме дека друга личност е подобар пијано плеер или подобро во одредена вештина. Силата на друго лице не одзема ништо од вас. Всушност, можете да го користите нивниот пример како мотивација за подобрување.

2. Контактирајте со луѓе на кои им се восхитувате

Иако имам напишано 10 книги, јас продолжувам да растам како писател, бидејќи се изложив на најдобрите во бизнисот. Откако направив чекор еден и го тргнав настрана моето его, можев да читам други деловни и нефантастични книги со благодарност за предностите на друг писател. Честопати следев лични повици до писателите на кои им се восхитувам.

Кога ќе им кажете на луѓето дека ви се допаѓа нивната работа, ќе бидете изненадени од тоа колку се полни со совети што ќе ви помогнат да се подобрите.

3. Останете отворени за разновидни искуства

Можете да научите само толку многу ако се дружите со луѓе кои ја имаат истата позадина, образование, итн. Излезете надвор од вашата удобна зона и активно побарајте ги оние чии искуства и јаки страни се различни од вашите.

На пример, немам воена позадина, но скокам во можноста да зборувам во воените бази и до елитните војници како борбените пилоти „Зелените беретки“ и „ТопГун“. Со тоа, станав пријател со луѓе кои имаат невообичаена храброст. Имам вештини што би сакале да ги научат и имаат предности на кои им се восхитувам. Како резултат, се правиме подобри.

Во интервјуто, Мунгер се согласи со советот на Бафет дека помага да се дружите со луѓе кои ве прават подобри. „За да добиете добар партнер, бидете добар партнер“, додаде тој. Bие бидете добар партнер ако го оставите настрана егото, признаете дека другите имаат таленти што би сакале да ги имитирате и останете отворени за нови искуства.

Добриот партнер ќе привлече други добри партнери и заедно ќе се кренете.

ПРЕТХОДНА ВЕСТПромена на броевите на денарските и девизните сметки на сите клиенти физички и правни лица во Охридска банка
СЛЕДНА ВЕСТИзгласани законските измени за намалување на ДДВ за струја, од 18 на 5 отсто