Претседателот Стево Пендаровски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 15 часот ќе имаат средба во Вила Водно, на која, според најавите од партијата, ќе се разговара за осудените во случајот „27 април“ и за актуелната политичко-економска состојба.
Средбата била закажана по телефонскиот разговор што го имале Пендаровски и Мицкоски, на барање на лидерот на опозицијата.
Мицкоски на брифинг со новинарите, рече дека на ваков начин се одмрзнуваат односите меѓу партијата и претседателот Пендаровски, затоа што, како што посочи, на земјава и е итно потребен дијалог меѓу политичките чинители. Одмрзнувањето на односите со Пендаровски, Мицкоски го оцени како поддадена рака во, како што нагласи, можеби најтешките историски времиња на нашата државност.
Во една таква ситуација, потенцира, некој морало да преземе чекор во интерес на граѓаните. Од ВМРО-ДПМНЕ појаснуваат дека во случајот со осудените за „27 април“ не бараат милост, туку само да им се суди за тоа што го направиле, а не за тоа што не го направиле. Зошто на овие луѓе, велат од партијата, ако има нови докази, нови моменти не им се даде можност да бидат судени од почеток во еден фер процес. Правдата, потенцираат, треба да биде еднаква за сите и ако имало повторување на судење за други случаи тоа може да се направи и во овој случај.
ПРЕТХОДНА ВЕСТБитиќи најави 100 проценти повисока дневница за оние кои ќе работат во недела ама и повисоки давачки за објектите
СЛЕДНА ВЕСТИнтерес за вакцинација против Ковид-19, помалку хоспитализирани пациенти и активни случаи