Од четврток, 14 јануари, Република Србија ќе го укине задолжителниот ПЦР тест за влез во Србија за граѓаните на Северна Македонија, со што повторно ќе се обезбеди реципроцитет и обострана непречена комуникација меѓу граѓаните на двете земји. Ова, во телефонски разговор српската премиерка Ана Брнабиќ денеска го информирала премиерот Зоран Заев.

За време на разговорот, со честитките за успешна 2021 година, беа изразени и желби и интерес за уште подлабока соработка меѓу владите и народите на двете земји во новата година.

ПРЕТХОДНА ВЕСТ506 компании конкурирале за кредит од третата линија на Развојната банка
СЛЕДНА ВЕСТОсмани: Бизнисот треба да ги предводи добрососедските односи