Израелските медицински експерти откриваат дека ова е најчестиот симптом што се јавува кај пациенти кои биле заразени со коронавирус.

Бидејќи земјите ширум светот се соочуваат со голем скок на бројот на заразени со коронавирус, многу медицински експерти со месеци ги проучуваат пациентите кои страдаат од Ковид-19 за да дознаат како го напаѓа телото.

Студијата од Ерусалим откри нешто што сите треба да го знаеме: 50% од пациентите со ковид-19 доживуваат општа слабост по борбата против вирусот, без оглед дали станува збор за потешка или поблага клиничка слика.

„Најмалку половина од пациентите на Ковид сè уште страдаат од општа слабост и отежнато дишење со недели и, можеби, месеци по закрепнувањето, според првичните резултати од израелската студија“, пренесува i24.

Пулмоналниот институт во Медицинскиот центар „Сподели Зедек“ во Ерусалим ги објави своите откритија во неделата, кои се однесуваат на десетици пациенти кои страдаат од болеста „Ковид-19“, од блага до умерена и сериозна состојба.

Околу 50% од нив имале ист симптом – општа слабост по закрепнувањето, што не е поврзано со сериозноста на болеста.

Покрај тоа, истражувањето открило дека пациентите со поблага клиничка слика може да имаат долгорочно оштетување на белите дробови, додека оние кои се во сериозна состојба не мора да пријавуваат слични тешкотии.

„Меѓу симптомите што ги испитавме, откривме општа слабост кај повеќето субјекти, кашлица и / или остар здив, фиброза / белодробна емболија, опструкција и сомнителна пулмонална хипертензија“, рече професорот Габриел Избицки, директор на пулмоналниот институт, кој ја започна студијата.

Истражувањето продолжува.

– Благодарни сме на сите ковид пациенти со седиште во Израел, што учествуваа во студијата – истакна Избицки.

ПРЕТХОДНА ВЕСТПоради компликации од Ковид-19, почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи
СЛЕДНА ВЕСТ506 санкции за неносење маска